Ana Sayfa » Kültür-Sanat » Şair-Yazar Ballı İle Söyleşi ve İmza Günü

Şair-Yazar Ballı İle Söyleşi ve İmza Günü

Eğitimle Diriliş Derneği bünyesinde faaliyet gösteren Diriliş Kitap Kafe, şair-yazar Abdulvehap Ballı’yı konuk etti.

 
 
Şair-Yazar Ballı İle Söyleşi ve İmza Günü

 Eğitimle Diriliş Derneği bünyesinde faaliyet gösteren Diriliş Kitap Kafe, şair-yazar Abdulvehap Ballı’yı konuk etti.

Yazarın yeni yayımlanan Koşu Bittikten Sonra da Koşan Atlı “Sezai Karakoç” adlı kitabı kapsamında hoş bir söyleşi ve imza günü gerçekleştirildi.

Sahici duruşlara sahip bilge insanlara sahip olmanın kadim okumalarla mümkün olabileceğini ifade eden Abdulvehap Ballı, Batı ve Doğu medeniyetlerini tarih felsefesi üzerinden değerlendirdi.

Sezai Karakoçu’u anlayabilmek için birazda onun tefekkür dünyasına dahil olmuş olan medeniyet bahsi üzerinden durulması gerektiğini belirten Yazar-Şair Abudulvehap Ballı, “Bir kitap vesilesiyle bir araya gelmek hakikaten güzel ve bir o kadar da değerli bir şey. Hele de böyle naif bir ortamda kitap ile ilgili kitap kafe ile ilgili medeniyetimizin gençlerini yetiştirmek üzere bir araya gelen ağabeylerimizin açmış olduğu güzel bir ortamda bir araya gelmek daha sevindirici bir şey. Kitap vesilesiyle bir araya geldik. Sezai Karakoç’tan bir parça bahsedeceğiz biraz konuşacağız. Fakat Sezai Karakoçu’u anlayabilmek için birazda onun tefekkür dünyasına dahil olmuş olan medeniyet bahsi üzerinden gitmek gerekiyor. Batı medeniyetinden doğu medeniyetinden bahsederekten gitmek gerekiyor” dedi.

Karakoç’un kendine has duruşunun ve görünür olmayışının ona dair söylenenleri daha da etkili kıldığını ve yeni dimağların onu bizatihi eserleri üzerinden tanımasının önemini aktaran Yazar-Şair Ballı, “Monna Rosa’nın, Hızırla Kırk Saat’in, Leyla ile Mecnun’un şairi Sezai Karakoç, son dönem kuşaklar üzerinde sadece şiiriyle değil medeniyet tasavvuruyla da iz bıraktımıştır. Bu çerçevede bir külliyata sahip olmak büyük bir kazanımdır. Onun şiirleri ve medeniyet tasavvuru, Âdem’le başlayarak kesintisiz bir şekilde günümüze aktardı. Bu yönüyle adeta insanlığın tarihsel bir yürüyüşüne tekabül eder. Bu yolculukta bir bilinç hali, bir teslim olma hazzı vardır. Karakoç’un kendine has duruşu ve görünür olmayışı, ona dair söylenenleri daha da etkili kılıyor. Yeni dimağların onu bizatihi eserleri üzerinden tanımasının büyük önemini var” dedi.

Soru ve cevap faslıyla devam eden söyleşinin sonunda şair-yazar Abdulvehap Ballı, okurları için kitaplarını imzaladı.


 
 
18 Aralık 2017 Pazartesi 16:09
Okunma: 2218
 
Yorumlar


Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler

Yazarlar
< >
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Kurumsal

Okuyuculardan Gelen Haber

Yaşam

Kahta Emlak

Gündem

Teknoloji

Siyaset

Kültür-Sanat

Dünya

Son Dakika

Ekonomi

Spor

Yerel Haberler

Sağlık

Özel Haberler

Medya

Eğitim

Yukarı Çık