Ana Sayfa » Köşe Yazısı » Mehmet Fatih İnan

 
 
Mehmet Fatih İnan

Tarım Medeniyetinden Sanayi Toplumuna / Köşe Yazısı - Mehmet Fatih İnan

Mehmet Fatih İnan

Bölgemiz, ilk uygarlığın  temelini  oluşturan  Mezopotamya sınırları içersinde yer alan geniş ve bereketli topraklara sahiptir. İlk uygarlıklar bu topraklarda tarımla birlikte yerleşik hayata geçerek köy,şehir gibi yerleşim yerleri kurulmuştur.  Yerleşik hayatla birlikte sosyal ve ekonomik yaşamın temelleri atılmıştır.

Tarihten günümüze süregelen tarım, insanlık tarihinin temel ekonomisini ve yaşam tarzını oluşturmuştur. Ekonomik güç toplumsal güce dönüşmesiyle birlikte insanlık yeni ekonomik arayışlara yönelmişlerdir .

Bu arayışlar günümüze kadar devam eden sermeye savaşlarını başlatarak yer altı ve yer üstü  doğal kaynakları etkin bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır.   

Bununla birlikte bu kaynakları işleyebilme ,pazarlama sektörünün bileşenleri sanayi olarak nitelendirilmiştir. Sanayi ile birlikte tarımın iş gücünün önemi artarak tarımın önemi giderek azalmaktadır.

Sanayide kullanılan makineler insan gücünü kısmen  ortadan kaldırarak iş gücünü önemsiz hale getirmiştir ve insanlık topraktan ,doğadan uzak bir biçimde yaşamsal alanını daralmıştır.

 Yerelde  Adıyaman ilimizi baz aldığımızda ;   geniş ve verimli topraklara sahip olmamıza rağmen,tarım alanlarımız her geçen gün yerini ,inşaat ve sanayi alanlarına bırakmaktadır.

Toplumumuz , tarımdan uzaklaştıkça sanayi sektöründe iş gücü olarak zor şartlarda çalışmaktadır.

Ne yazık ki Adıyaman sektörel bazda tekstil in ötesine geçememiş bir sanayiye sahipken ,çalışma saatlerinin uzun süreli, kazancın düşük olması bu sektör çalışanlarını da farklı arayışlara iterek Mevsimlik işçiliğin artış görmesine sebep  olmuştur .

Mevsimlik  işler kısa süreli göç dalgaları oluşturarak  ekonomik,eğitim ,sosyal anlamda bir çok problemlere neden olmuştur.

İlimizde tarımın iyileştirilmesi amacıyla yapılan projeler , destekler,eğitim faaliyetleri bu sorunları ortadan kaldırarak ilimiz ekonomisine büyük katkı sunacaktır.

Unutulmamalıdır ki toprak en büyük yatırımdır.


 
 
16 Şubat 2016 Salı 13:32
Okunma: 11198
 
Yorumlar


Murat Cengiz20 Haziran 2016 Pazartesi 13:36
ADIYAMANDA GİRİŞİMCİ İNSAN YOK. Sermaye de inşaat sektörünün elinde . İnsanlar iş sahası açacağına 1000 metrekare alana 2 tirilyon ( yeni adı ile 2 milyon ) para veriyor. Üstüne 15 daire yapıyor ayda 600 tl kira alıyor. bu işin kolaydır.
 
Yazarın Diğer Yazıları

Yazarlar
< >
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Kurumsal

Okuyuculardan Gelen Haber

Yaşam

Kahta Emlak

Gündem

Teknoloji

Siyaset

Kültür-Sanat

Dünya

Son Dakika

Ekonomi

Spor

Yerel Haberler

Sağlık

Özel Haberler

Medya

Eğitim

Yukarı Çık