Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Esad’ın Suriye’deki petrol ve gazı tamamen kontrol etmesine izin vermeyeceklerini söyledi.
ABD  gerçek yüzünü  ortaya çıkardı

Basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey,  “Suriye ve Irak’ın bütünlüğünden yanayız” diyerek, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın petrol ve gazı tamamen kontrol etmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

 

Esad’ın hiçbir şey elde edemediğini sözlerine ekleyen Jeffrey, “Suriyeliler ya yerlerinden edildi ya da mülteci durumuna düştü” dedi.

 

Rusya’nın Esad rejimini desteklemekten vazgeçmesi gerektiğini de ifade eden Jeffrey, “Bana göre Rusya’nın Suriye hükümetiyle dostluk kurmasının gereği yok. Bu destek Rusya için de ağır sonuçlar doğurabilir. Biz, Suriye’nin kontrolünün tamamen Esad’a bırakılmasından yana değiliz” şeklinde konuştu.

 

SURİYE’DE SİYASİ GEÇİŞE TEŞVİK

 

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, New York'ta bir araya gelen ABD, Fransa, Almanya, İngiltere, Mısır, Ürdün ve Suudi Arabistan dışişleri bakanlarının, Birleşmiş Milletler’den (BM) Suriye'de siyasi bir geçişi teşvik etmek için en kısa sürede gerekli adımları atmasını istediği bildirildi.

 

Suriye'deki çatışmayı sona erdirmek için kararlı bir diplomasi ve uluslararası siyasal bir iradenin gerekliliğine vurgu yapılan açıklamada, "Suriye'deki savaşa askeri bir çözüm yok ve siyasal bir çözüme alternatif yok" ifadesine yer verildi.

 

Ayrıca açıklamada, Suriye'de askeri bir çözüm arayanların, sadece bölgedeki tehlikeli tırmanışın artmasına ve krizin daha geniş bir bölgeye yayılmasına neden olacağı belirtildi.

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2018-09-28 07:51 tarihinde yayınlandı. 1373 Defa okundu.