Kahta sınırlarında bulunan Nemrut Dağına her gün yerli ve yabancı binlerce ziyaretçi geliyor.
Bayram'da Nemrut'a  Yoğun İlgi

Dokuz  günlük  Kurban Bayramı tatilinde  Kahta sınırlarında bulunan  Nemrut  Dağına  her gün  yerli ve yabancı binlerce ziyaretçi geldi.

"Dünyada güneşin doğuşunun ve batışının en güzel izlendiği yer" olarak bilinen Kahta'daki Nemrut Dağı, bayram tatilinde yerli ve yabancı turistlerin akınına uğradı.

 

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan, Adıyaman'ın Kahta ilçesi sınırlarındaki Nemrut Dağı bayram tatili boyunca yaklaşık 10 bin ziyaretçi ağırladı.

Güneşin doğuşunu  izlemek için gece  geç saatlerde  yola  çıkan, güneşin o  eşsiz  güzellikteki doğuşunu  izlemek  için sabırsızlıkla  bekleyişte  kalan, güneşin doğuşunu  adeta  nefeslerini  tutarak  izleyen  yerli ve  yabancı turistler gördükleri  muhteşem manzaraları  ölümsüzleştirmek için bolca  fotoğraf çekti.

 

 

İstanbul’dan  Nemrut Dağı'ndaki  güneşin doğuş ve batışını görmek için geldiğini belirten Özgür Ulustürk, AA muhabir İsmail Kaya'ya  yaptığı açıklamada, uzun  süreden beri burayı  görmek istediğini, gördüğü  manzaradan çok etkilendiğini ve mutlaka  tekrar  geleceğini  ifade etti.

 

Erzurum’dan  gelerek, evliliklerinin dördüncü  yıl dönümünü  güneşin doğuşu  ile  yaşamak istediklerini  belirten Ömer  ve Zeynep  Gökbaşı  çifti, Gün doğumunun  kendilerini  çok etkilediğini, devasa  heykeller ve  her  karışında  bir  güzellik olan Nemrut Dağının büyüleyici  bir  atmosferin olduğunu  belirterek herkesin mutlaka  görmesi  ve tekrar  tekrar  gelmesi  gerektiği bir  yer  olduğunu  söylediler.

Çin’den gelen 20 kişilik bir  turist kafilesi tatillerini kültür ve tarihi yerleri tercih ettiklerini, Nemrut Dağında yaşadıkları  güzel anların onları tekrar  buraya  getireceklerini aktardılar.

 

Adıyaman Kültür  ve Turizm Müdürü Mustafa  Ekinci, Dokuz  günlük Kurban Bayramı tatilinde Nemrut'un adeta ziyaretçi akınına uğradığını,  bu yıl Uzakdoğu ülkelerinin buraya  çok rağbet ettiğini belirterek ‘’ Nemrut  Dağına bayram tatilinde  her gün bini  aşkın turist geldi. Şuan gelen ziyaretçi  sayımız  60 bini aşmış  durumda. Bu  şekilde  devam ettiği taktirde  sezonu  yaklaşık 100 bin ziyaretçi ile  kapatacağız. ‘’

Gelen ziyaretçiler  daha  sonra Arsemia, Eski Kahta Kalesi, Tarihi  Cendere  Köprüsü ve Karakuş Tümülüs’ünü  ziyaret etti.

Haber: İsmail Kaya-Kahta Haber

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2018-08-26 19:49 tarihinde yayınlandı. 3662 Defa okundu.