İdlib nerede? İdlib kimin elinde? Türkiye'ye yakın mı? Haritadaki yeri neresi?
İdlib kimin elinde?

Rus savaş uçaklarının bombaladığı 'İdlib nerede? İdlib kimin elinde? Türkiye, Rusya ve İran’ın uzlaştığı Suriye’nin İdlib kentindeki ‘çatışmasızlık bölgesi’ne Rusya'nın müdahale etmesinden sonra vatandaşlar İdlib Türkiye'ye yakın mı? İdlib'in haritadaki yeri neresi? gibi soruların yanıtını merak etmeye ve araştırmaya başladılar. İşte Türkiye'nin sınır komşusu Suriye'nin şehri İdlib hakkında merak edilen her şey...

Rus savaş uçaklarının düzenlediği saldırıdan sonra  İdlib kenti merak edilmeye başlandı.

İDLİB NEREDE? TÜRKİYE'YE YAKIN MI?

İdlib Suriye'nin kuzeybatısında bulunan tarihi çok eskilere dyanan şehir.

Halep'e 60 km uzaklıktadır. Bulunduğu ilin Türkiye'ye (Hatay iline) de toprak komşuluğu vardır. Bu nedenle Hatay ve Kilis gibi güney illerle benzerlikler gösterir.

Şehrin ekonomisi tarıma dayanır ve Suriye'nin önemli tarım merkezlerinden birisidir. Özellikle de zeytin üretimi yapılmaktadır. İdlib zeytin, pamuk, buğday ve meyve, özellikle kiraz için önemli bir üretim merkezidir. Diğer başlıca ürünlerinde badem, susam, incir, üzüm ve domates içerir. 

İDLİB NEDEN ÖNEMLİ?

Türkiye'nin komşusu İdlib, askeri ve siyasi açıdan stratejik öneme sahip. Astana’da yapılan Suriye toplantısında Hatay’ın karşısındaki İdlib’te çatışmasızlık bölgeleri oluşturulması kararı alınmıştı. Ama bu karar hiç bir zaman hayata geçirilemedi.

İDLİB TÜRKİYE'YE YAKIN MI? 

İdlib Türkiye'ye yakın mı? Suriye'nin neresinde? soruları son gelişmelerden sonra vatandaşlar tarafından sorgulanmaya başlandı. İdlib Türkiye ile sınırı olan bir şehirdir.İdlib Hatay ile sınırdır. 

İDLİB KİMİN ELİNDE?

İdlib bölgesi halen cihatçı örgütlerin oluşturduğu Heyet Tahrir el-Şam’ın (HTS) kontrolünde bulunuyor. Yaklaşık 25 bin militanı olduğu belirtilen HTS, cihatçı grupları yaz aylarında tek çatı altında topladı. HTS; Şam, İdlib ve Hama’da hem Suriye rejim güçleri hem de ılımlı muhaliflerle çatışıyor.

İDLİB'DE YAŞANAN SON GELİŞMELER

Reuters'te yer alan bilgilere göre; Suriye İnsan Hakları Gözlemevi yetkilileri Rus savaş uçaklarının 22 gün aradan sonra Suriye'nin İdlib kentine hava saldırı düzenlediğini bildirdi.

Muhaliflerden yapılan açıklamaya göre; Hımeymim askeri üssünden kalkan 3 Rus savaş uçağı şu ana kadar 20 saldırı düzenledi. 

Kaynaklar, saldırılarda Rus savaş uçaklarının, İdlib'in batısındaki Cisir eş Suğur, Bisenkul, Gani, İnneb, Sırmaniyye ve Hama'nın kuzeyindeki Zeyzun bölgelerinde sivil yerleşim yerleşimlerini ve muhaliflerin cephe hatlarını vurduğunu aktardı.

SURİYE ORDUSU DA VURMAYA BAŞLADI

Suriye ordusu da İdlib'i zaman zaman havadan vuruyor. Esad rejimine bağlı Suriye ordusu aralıklarla İdlib'i topçu ateşiyle de hedef alıyor.

TÜRKİYE'DEN DE DUYULDU

Suriye’nin İdlib kentinde belirlenen hedefleri vuran Rus savaş uçaklarının sesi, Hatay’ın Reyhanlı ve Yayladağı ilçelerine bağlı köylerden de duyuldu.

Yüksekte olan sınır köylerinden ise atılan bombaların çıkardığı toz bulutları görüldü. Suriye’deki yerel kaynaklar, hava saldırısında yaşamını yitirenler ve yaralananlar olduğunu bildirdi.

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2018-09-05 06:24 tarihinde yayınlandı. 1636 Defa okundu.