Kahta İlçesi Karadut köyü bölgesinde, yabancı uyruklu profesör arazide tuzaklar kurarak kelebek ve çeşitli böcekleri topladıklarından dolayı gözaltına alındı.
Kahta'da İki Prof. Yakalandı

Kahta  ilçe jandarma  komutanlığı ekipleri, İngiliz ve İtalyan iki profesörü yurt dışına kaçırmak için Karadut civarında  topladıkları çok sayıda böcek ve kelebekle birlikte yakaladı. 

Kahta İlçesi Karadut köyü bölgesinde, yabancı uyruklu  şahısların arazide tuzaklar kurarak kelebek ve çeşitli böcekleri topladıkları ve  yurt dışına kaçıracakları bilgilerinin alınması üzerine, bölge Jandarma Timleri tarafından kontrol edilerek  şahısların  böcek yakalamak için kurdukları tuzaklar tespit edilmiştir. Bahse konu tuzakları almaya gelen şahıs yakalanarak yapılan kimlik kontrolünde G. S. isimli italyan vatandaşı ve profesör olduğu tespit edilmiştir. Olayla ilgili Kahta Cumhuriyet Başsavcılığına bilgi verilerek alınan arama kararıyla böcek toplayan yabancı uyruklu şahsın konakladığı pansiyon ve aracında yapılan aramalarda  (2) adet böcek yakalama tuzağı, (2) adet ışıklı böcek yakalama tuzağı, (11) adet böcek muhafaza kutusu, (3) adet alkol kutusu ile yaklaşık olarak (600) adet çeşitli cins ve özelliklerde böcekler ele geçirilmiştir. Tespit edilen diğer  yabancı uyruklu şahsın da P. J. M. isimli  İngiliz vatandaşı ve profesör olduğu, elinde (5) paket halinde, (25) adet çesitli boylarda kelebek olduğu belirlenerek kelebekler muhafaza altına alınmış, Kahta Milli Parklar Doğa Koruma Şefliğine bilgi verilerek şahıslara 2872 Sayılı Yasa kapsamında 120.326.00 TL idari para cezası uygulanmıştır. Şahıslar ifadelerinin alınmasına müteakip serbest bırakılmıştır. 

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2019-07-04 16:06 tarihinde yayınlandı. 6946 Defa okundu.