Kahta ilçesinde bir araya gelen çok sayıda STK Mısır’daki idam edilen dokuz genç için protesto eylemi yapıldı.
Kahta'dan Sisi'ye  Lanet

Adıyaman’ın Kahta  ilçesinde bir araya  gelen çok sayıda STK   Mısır’daki idam  edilen dokuz genç için protesto  eylemi  yapıldı.

Kahta’da  faaliyet  gösteren 30’u aşkın derneğin bir araya  gelerek  oluşturduğu Kahta  Gönüller  Platformu  tarafından  Yüzüncü Yıl  parkında toplanarak  basın açıklaması düzenledi. Platform  adına  açıklamayı  Eğitim Bir Sen  Kahta  ilçe  başkanı İsmail Tümer  yaptı.

Tümer  açıklamada, Zalim Sisi ve batıdaki destekçileri Amerika ve Avrupa, Muhammed Mursi ve arkadaşları hakkında düzmece mahkemelerde idam kararları almaktan çekinmediklerini,  Mısır’daki Cunta hükümeti en son  dokuz Müslüman’ı idam ederek şehit  ettiklerini ifade ederek  sözlerini  şöyle  sürdürdü;

‘’ Bu  cuntanın mahkemesi ve kiralık hakimleri tarafından düzmece gerekçeler ileri sürülerek   9 Müslüman Genç Kardeşimiz hakkında verilen idam cezasını utanç verici olduğunu bildiriyor ve bu kararı şiddetle kınıyoruz.

Mısır’da yaşanılan sürecin daha da kötüye gitmemesi için bu idam kararları mutlaka durdurulmalıdır.  Ülkemizdeki tepkiler uluslararası platformlara taşınmalıdır. İnsan hak ve özgürlükleri noktasında duyarlılık sahibi olan uluslararası tüm kuruluşlar bu idam kararlarına karşı en sert tepkiyi göstermelidirler. Uluslararası sivil toplum örgütleri Mısır’daki cuntaya baskı yapmalıdır. İslam ülkeleri bu kararla ilgili net bir diplomasi izlemelidirler. ‘’

Yapılan  basın açıklamasından  sonra Mısır’da  şehit  olanlar  için gıyabi cenaze  namazı  kılındı.

Basın açıklamasına 24. 25. 26  dönem  AK Parti Milletvekili  Mehmet  Metiner,  AK Parti Kahta   İlçe  Başkanı  Bedir  Yeni, AK Parti  Kahta  Belediye  Başkan Adayı  Engin Akel  çok sayıda STK temsilcisi  ve  vatandaşlar katıldı.

 

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2019-02-22 16:47 tarihinde yayınlandı. 4225 Defa okundu.