Rahime Acin (77) açılan kursta üç ayda okuma yazma öğrenerek çocukluk hayalini gerçekleştirdi.
77 yaşında okuma yazma öğrendi

Haber Merkezi - Urfa'nın Eyyübiye ilçesinde yaşayan Rahime Acin (77) açılan kursta üç ayda okuma yazma öğrenerek çocukluk hayalini gerçekleştirdi.

 

Çocukluk hayalini gerçekleştirmek için okuma yazma kursuna katılan 77 yaşındaki Rahime Acin, üç ayda okuma yazma öğrenmeyi başardı.

 

Eyyübiye Belediyesi tarafından Vali İzzettin Küçük Kültür Merkezi'nde düzenlenen kursun "en özel" kursiyeri olan Acin, başarısıyla ön plana çıkıyor.

 

Çocukken babasının fotoğrafının çekilmesine izin vermediği için eğitimine başlayamayan Acin, genç yaşta hayatını birleştirdiği eşini de tansiyon rahatsızlığı nedeniyle kaybedince okumaya fırsat bulamadı ve kendisini 9 çocuğuna adadı.

 

Yetim kalan 9 çocuğunu okutan Acin, kendi eğitimine ise 3 ay önce mahallesinde belediye bünyesinde açılan okuma yazma kursuna kayıt yaptırarak başladı. Acin, azmi ve başarısıyla kısa sürede okuma yazmayı öğrenerek herkesin takdirini kazandı.

 

Acin yaptığı açıklamada, yıllarca okuma yazma bilmemesi nedeniyle zorluk yaşadığını kaydetti.

 

Okuma yazma bilmeyenlerin halinden en iyi kendisi gibi olanların anlayabileceğini ifade eden Acin, "Artık her yere rahatça gidebilirim. Harfleri tanımasam nereye gideceğimi nasıl bileceğim. Şimdi okumayı öğrendim, evimin olduğu Bağlarbaşı Mahallesi'ne rahatça geliyorum. Önce bilmiyordum sürekli yanlış mahallere gidiyordum. Ben de ne olursa olsun gideceğim, okuma öğreneceğim, hayalime kavuşacağım dedim ve buraya geldim, başardım" diye konuştu.

 

Acin, çevresindeki herkesin okuma yazmayı öğrenmesinden dolayı kendisini tebrik ettiği için de mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2018-08-12 10:48 tarihinde yayınlandı. 983 Defa okundu.