Çıralık Köyü Ortaokulu öğrencileri Tübitak 4006 Bilim Fuarları kapsamında hazırladıkları projeleri düzenledikleri bilim fuarında sergiledi.
Çıralık Köyünde  Bilim Fuarı

Düzenlenen  fuarın açılışını  Kahta  İlçe  Milli Eğitim Şube Müdürü  İsmail Öner, kurum  amirleri, eğitimciler ve  öğrenciler  yaptı.

Düzenlenen  fuarla  ilgili  açılış  konuşmasını  yapan okul Müdürü  Mehmet Karan yaptı.  Karan  fuar  tanıtımı  ile igili şunları söyledi.

''Tübitak 4006 Bilim Fuarları kapsamında Proje yürütücüsü Betül Yılmaz ve Okulumuz öğretmenleri işbirliği ile okulumuzda 23 Ekim Çarşamba günü bilim fuarımız düzenlendi. Bilim fuarımızda toplam 10 adet projemiz sergilendi.Projelerimizin isimleri ve içerikleri;

1.Doğadan Gelen Çözüm

Kimyasal ilaçların doğaya verdiği zararlardan dolayı bunların yerine kullanılabilecek, çevre dostu böcek kovucular elde ettik.

2.UV Boncukları

UV boncuklarını kullanarak,çeşitli güneş koruyucu kremlerin etkisini test ettik.

3.Biyokültürel Yaklaşımla Evlilikler

Köyümüzde yaşayan kişilerin kaçının akraba evliliği yaptığını ve sonucunda ortaya çıkan kalıtsal rahatsızlıkları tespit ettik.

4.Besin Muhafızları

Satın aldığımız gıdaların muhafaza ömrünü uzatmak için kullanabilecek ambalaj çeşitlerinin etkisini araştırdık.

5.Wifi Radyasyon

Kablosuz sinyal yayıcı aygıtların bitkiler üzerindeki etkisini gözlemledik.

6.Çığır Açan Müslüman Bilim İnsanları

El Cezeri,İbn-i Sina,Farabi,Zehravi,İbnü'l Heysem gibi tarihe damgasını vuran bilim insanlarının yaşam öyküleri araştırılarak tanıtıldı.

7.Sanal Su

Bir ürünün üretimi aşamasında kullanılan su miktarlarını araştırdık.

8.Süpürgeler Sınıfta,Çöpler Kovada

Sınıflarımız için;kapalı kaplardaki gaz basıncını kullanarak,geri dönüşüme katkı sağlayan ve kolay taşınabilir elektrik süpürgeleri yaptık.

9.Öğren-Tasarla-Eğlen

Fen Bilimleri dersinin her düzey için anlaşılabilir,eğlenceli ve öğretici olduğunu gösteren çizgi çizen ressam robot ve sıvı çırpıcı modelleri tasarlandı.

10.Breakfast Time

İngilizce kelime öğrenmeyi eğlenceli ve kalıcı hale getiren bir oyun tasarladık.''

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2019-10-24 15:17 tarihinde yayınlandı. 2919 Defa okundu.