Kahta Gençlik Merkezinde bir grup genç gönüllü üye ‘’İyilik Ağacı’’ projesi kapsamında Kahta ilçesine bağlı Çıralık Köyü beş derslik okulun tadilatını yaparak baştan aşağı boyadı.
Gençler Okulun Çehresini Değiştirdi

Adıyaman’da  bir  grup  genç  köy okullarında  okuyan çocukların  eğitimine katkı sunmak için kollarını  sıvayarak bir  haftada okulun çehresini  değiştirdi.

Kahta  Gençlik Merkezinde  bir  grup  genç  gönüllü  üye ‘’İyilik Ağacı’’  projesi  kapsamında  Kahta  ilçesine  bağlı  Çıralık Köyü beş derslik   okulun  tadilatını  yaparak  baştan aşağı  boyadı.

Yeni  eğitim öğretim yılı  başlamadan  köyde  okuyan çocuklara  sürpriz  yapmak için  el  birliği  yapan  gençler  adeta  gecesini gündüzüne atarak  onlar için  daha  güzel bir  ortam meydana  getirdiler.

1991  yılında  yapılan ilk ve  ortaokul olmak üzere 9  öğretmenin görev yaptığı, yaklaşık yüz  öğrencinin   eğitim gördüğü  Çıralık Köyü okulun  tadilatını ve  boyasını  yapmak için işe  koyulan gençler,  kendi  aralarında biriktirdikleri  para ve   hayırsever  esnaftan aldıkları   malzemeler  ile  köye  gittiler. 

Okulun  tadilatını  bir  kaç günlük  çalışma sonunda  bitiren gençler  daha sonra  tüm okulun içini  öğretmenlerin yardımıyla  boyamaya  boyadı.  Okulda  tüm sıraları  elden geçirerek, renk renk boyayan gençler  daha sonra  eğitim ve  sosyal  mesajlar veren  figürler  çizdiler.

Bir  haftalık çalışmadan sonra  okulu  eğitim ve  öğretime hazırlayan gençler  yorgun fakat  mutlu bir  şekilde  geri  döndüler.

Yaptıkları  çalışmadan sonra küçük kardeşlerine   tertemiz  ve   güzel bir  eğitim öğretim  yuvası bırakan gençlerden Merve Saray  Kahta Haber’e şu açıklamada   bulundu.

‘’ Bizler  liseden  yeni  mezun olan beş  arkadaş yeni eğitim ve öğretim yılında köylerde  eğitim gören  kardeşlerimize  katkı sunmak  için çalışma başlattık.  Geldiğimizde  köy okulunda  gördüğümüz  manzara  bizi  üzdü. Okul  eski ve çok yıpranmıştı. Kollarımızı  sıvadık tadilata  başladık.  Daha  sonra elimize  fırça  alarak okulu ve  sıraları  çok güzel renklerle  boyadık. Yaptığımız   resim ve figürlerde okula  değişik bir  estetik kattı. Yorulduk,  üstümüz  başımız  boya içinde  kaldı, fakat  yeni neslin eğitimi için  güzel bir  ortam hazırladık.’’

Gençlerden Kübra  Memi , Zeynep  Özer  ve  Hatice Özger  ise  kardelenler  için  yaptıkları  çalışmadan çok mutlu olduklarını,  hafta  başı  okula  gelecek yaklaşık yüz  öğrencinin yaşayacakları  mutluluğu  şimdiden  hissettikleri  ve çok mutlu olduklarını kaydettiler.

Okul Müdürü  Mehmet Karan   ise  gençlerin bu  çalışmaları  karşısında  çok mutlu olduklarını,  okulda  görev yapan öğretmenlerinde  yardımıyla  okulun yeni  eğitim ve  öğretim yoluna  çok güzel bir  şekilde  hazır  olduğunu  söyleyerek,  öğrencileri  adına  hünerli  elleri ile  okula  renk katan  gençlere  teşekkür  etti

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2018-09-15 14:41 tarihinde yayınlandı. 2357 Defa okundu.