Kahta ilçesinde çeşitli Kuran kurslarında Kur'an hafızlık eğitimini tamamlayan 56 hafız öğrenci için açık alanda icazet töreni düzenlendi.
Kahta'da hafızlık icazet  merasimi

Ebu Sadık parkı Seyir Tepesi alanında düzenlenen program şehitler için saygı duruşu akabinde İstiklal Marşının okunmasıyla  başladı. Kur’an-ı Kerim tilavetinden sonra  açılış  ve selamlama konuşmasını  İlçe Müftüsü Rıfat Çevik yaptı.

Çevik, bugün üçüncüsü  düzenlenen Hafızlık İcazet  merasimini düzenlemenin onur  ve  gururunu yaşadıklarını, ilçede   icazet merasiminin ilk defa  2015 yılında 22, 2019 yılında 42 ve şimdi ise  57 hafıza icazet merasimi düzenlendiğini söyledi.

Çevik, Adyaman, Elazığ ve Diyarbakır’da sınavlara katılan 57 öğrencinin hepsinin başarılı  olarak hafızlık belgesini  almaya hak kazandığını, bunun da  büyük bir  başarı  olduğunu kaydetti.

İl Müftüsü Mehmet Taşçı, hafız  ve hafızlığın bu alemde, bu  toprakların tanıdığı, tanıyacağı, bu topraklar üzerinde yaşayan insanların ve tüm varlıkların en kıymetlisi, en değerlisi olduğunu ifade etti.

Kahta Kaymakamı  Selami Korkutata, Adıyaman’ın hafız yetiştirmede  sürekli başarı  sağladığını, bu başarının devam edeceğinden şüphesinin olmadığını, hafızlara destek veren başta  ailelerine, hocalarına ve maddi  destek çıkan hayırsever vatandaşlara  teşekkür  etti.

Kahta Belediye Başkanı İbrahim Yusuf Turanlı, bugün bu kadar hafızın karşısında konuşmakta  zorlandığını, mutluluk ve heyecanı aynı anda yaşadığını söyledi.

Kürsüye  geçen Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, hafızlık merasimine katılan herkese  teşekkür ederek başladığı konuşmasında şunları  söyledi:

‘’ Allah bizden istediklerini peygamber aracılığıyla  insanlara iletmiştir. Bizim de  görevimiz  güzel ahlaklı nesiller yetiştirmektir. Bu  tören çok değerli. Çünkü  artık  burada  belgesini  alan 57 kardeşimiz bizim aramızda  olacak. Ben onların aramızda olmalarından dolayı çok mutlu olduğumu belirtmek istiyorum.’’

Program  okunan ilahi ve ezgilerle beraber semazen gösteriminden  sonra, hafızlara  belgelerinin ve hediyelerin takdim edilmesi ile  son buldu. Bazı ailelerin gözyaşlarına hakim olamadığı  görüldü.

  

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2021-10-04 08:36 tarihinde yayınlandı. 3682 Defa okundu.