Kahta ilçesinde bir ilk okula getirilen, 70 milyon yıllık olduğu öne sürülen 19 adet deniz kestanesi fosilini, öğrenciler inceleyerek, dokunarak ders işliyorlar.
Öğrenciler Fosillerle  Tanıştı

Adıyaman'ın Kahta  ilçesinde bir  ilk okula getirilen, 70 milyon yıllık olduğu öne sürülen 19 adet deniz kestanesi fosilini, öğrenciler inceleyerek, dokunarak ders işliyorlar.

Kahta ilçesi TPAO Atatürk İlkokulu öğrencileri,  Okul  Müdürü Mehmet Yıldırım tarafından  bir  gezi  sırasında  Hatay’dan getirilen 70 milyon yıllık olduğu tahmin edilen fosilleri görerek, fosillere  dokunarak  dersi daha zevkli  işlemenin mutluluğunu  yaşıyorlar.

Okul Müdürü Yıldırım, konu ile  ilgili  AA Muhabirine yaptığı açıklamada, Hatay Samandağ'ında bir gezi esnasında fosilleri bulduğunu, onlar  hakkında bilgi  almak için yetkililere  başvurduğunu, onlardan aldığı kesin olmayan bilgiye  göre  en az  70 milyon yıllık  fosiller  olduğunu  ifade  ederek şunları söyledi.

‘’Eğitimi  en kaliteli  hale  getirmenin yolunun  soyuttan  ziyade  somut  şeyler  kullanarak  öğrencilerin zihinlerine   daha  çabuk  bilgi girdiğini  hepimiz  çok iyi  biliyoruz. Öğrenciler  gördüklerini, dokunduklarını  daha geç unuturlar. Bende  Hatay Samandağ’da  bulduğum bu  fosilleri  okula  getirdim. Fosil  konusunu  öğretmenlerin bu şekilde  anlatmasında  büyük fayda olacağını  düşünerek  hareket ettim ve  yanılmadığımı  öğrendim. ‘’

Saatler  sürecek olan  bir konunun bir  kaç dakika  içinde  öğrenciler  tarafından çok güzel bir  şekilde  öğrenildiğini  ve  bunun için çok mutlu olduğunu  dile getiren müdür  Yıldırım bu şekilde Fen Bilgisi derslerin çok eğlenceli geçtiğini ve kendilerinde merak uyandırdığını dile  getirdi.

Hayatlarında  ilk defa  fosil  gördüğünü  belirten  öğrenciler, bir  yandan  milyonlarca yıllık fosillere  dokunmanın  mutluluğunu  yaşadıklarını  diğer  yandan da konuyu  çok hızlı ve kalıcı   bir şekilde  öğrendiklerini  söylediler.

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2019-05-29 15:46 tarihinde yayınlandı. 2214 Defa okundu.