Kahta Rehberlik ve Araştırma Merkezinde üniversite kayıtlarını yapacak öğrencilere rehberlik öğretmeleri her gün mesai saatleri içerinde yoğun bir şekilde tercih danışmanlığı hizmeti vermektedir.
RAM'da YKS Tercih Danışmanlığı Yoğunluğu

Kahta Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Abuzer Özdemir: YKS tercih işlemleri bugün (27/07/2022) itibariyle başlamış olup, adaylar  tercih işlemlerini 27 Temmuz-5 Ağustos tarihleri arasında osym.gov.tr adresinde yapabilecekler.  YKS tercih sürecinde Kurumumuz rehberlik öğretmeleri her gün mesai saatleri içerinde öğrencilerimize yoğun bir şekilde  tercih danışmanlığı hizmeti vermektedir.

 

2022 YKS’de Baraj Puanları Kaldırıldı

2022-YKS'den itibaren SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türlerinde sınav puanı hesaplanması için uygulanan TYT puan türünde 150 puan alma şartı ile yerleştirme puanlarının hesaplanmasında; TYT puan türü için 150, SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türleri için 180 olan sınav puanı barajı uygulaması kaldırıldı. Bu düzenlemeyle bu yıl artık puanı hesaplanan tüm adaylar sisteme dahil edildi ve tercih yapabilir hale geldi. Üniversitelere yerleştirmeler için baraj puanının kaldırılması, daha fazla adayın tercihte bulunma hakkını elde etmesi anlamına geliyor.

Adaylar , YKS tercihlerinde bulunurken şu hususlara dikkat etmesi gerekir.

Kahta Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Abuzer Özdemir  :Tercih yapılırken adayların ilgi, yetenekleri, değerleri ve iş gücü piyasasını dikkate alarak tercihte bulunmaları yerinde olacak. Bu tercihlerinde listelerini oluştururken hayallerindeki üniversite ve bölümleri tercih listesinin ilk sıralarına yazmalı, sonrasında sıralamalarına yakın olan; üstünde ve altındaki üniversite programlarını 2021 yılında oluşan bölüm yerleştirme sıralamalarını göz önüne almalı.

Sıralama ve yüzdelik diliminize dikkat edin!

YKS gibi sınavlarda puan bilgisi daha az öneme sahip olmaktadır. Tercih yapmada en önemli iki kavram; yüzdelik dilim ve sıralamadır. Bu kavramların önemini bilerek ve önceki yıllardaki yüzdelik ve sıralama bilgilerini göz ününde bulundurarak tercih yapın.

Üniversiteye kayıt yaptırmayacaksanız tercih de yapmayın.

Ortaöğretim Başarı Puanının (OBP) yerleştirme puanına ait sıralamaya etki ettiğini bilin.Eğer üniversiteye kayıt yaptırmayacaksa adayların tercih yapmaması daha sağlıklı olacaktır.Herhangi bir bölümü tercih edip yerleşirseniz  üniversiteye kayıt olmazsanız bile puanınızın kesileceğini unutmayınız.

    Üniversite adayları ortaöğretim kurumlarında tercih komisyonlarında görev alan ve online olarak da ulaşabilecekleri rehber öğretmen ve psikolojik danışmanlardan ya da Rehberlik Araştırma Merkezlerinde (RAM) oluşturulan tercih danışmanlığı komisyonlarından destek alarak tercihlerini oluşturmaları yerinde olacak.

 

 

 

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2022-07-27 16:38 tarihinde yayınlandı. 4416 Defa okundu.