Ziraat Mühendisi Mehmet Çelebi, Adıyaman ve çevre illerde etkili olan yağışlar, arpa, buğday, çavdar ve tahıl gibi ürünlerde çiftçinin yüzünü güldüreceğini umduklarını söyledi.
Bahar yağmurları beraberinde bereket getirecek

Kahta ve bölgede aktif olarak tarım alanında aktif olarak faaliyet gösteren Ziraat Mühendisi  Mehmet Çelebi, deprem felaketinden bahar  yağışların aralıklı olarak güzel bir şekilde devam etmesinin çiftçi ve üreticilere güzel umutlar yaşattığını söyledi.

Çelebi, "Bu yıl Türkiye'de yağışlarla beraber tahılda hiçbir sorun yaşanmayacağını bekliyoruz. Bu yıl özellikle modern tarım ve kuru tarımın bir arada yapıldığı Adıyaman'da Nisan ve Mayıs yağmurları ile yüksek rekolte bekliyoruz." dedi.

Badem, çeviz, nar  gibi bir çok üründe söz sahibi olan Adıyamanlı  üreticilerin buğday ve arpa gibi tahıl ürünleri de olmazsa olmazı olduğunu kaydeden Çelebi, "Çiftçilerimiz deprem sonrası belli süre yağışların olmaması anlarda tam ümitsizliğe düştüğü anda bahar yağışları çok güzel şekilde geldi. Tabi ki dolu yağışı ile bağ, bahçelerde zararlar yaşandı. Fakat inanıyoruz  ki devletimiz hiç bir çiftçimizin mağdur etmeyecek.'' 

Çelebi kuru tarımın beklenenden fazla girdisinin olduğunu, yakıt, gübre ilaç ve diğer harcamalarla üreticilere  pek bir şey kalmadığını, devletin açıklayacağı güzel fiyatlar ile çiftçinin emeğinin karşılığını alacağını, zaten geçen yıl desteklenen rakamların hükümet tarafından ikiye  katlandığını ve çiftçilerin rahat nefes  almaya başladığını belirterek tüm üreticilere bereketli hasatlar diledi.

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2023-04-29 10:05 tarihinde yayınlandı. 869 Defa okundu.