Kahta Ziraat Odası Başkanı Fatin Rüştü Zorlu TURANLI, stratejik öneme sahip hububat hasadı yaklaşırken üreticilerin bir an önce fiyatların açıklanmasını beklediğini belirtti.
Biçerdöverler geldi, fiyat hala açıklanamadı

Türkiye'nin önemli hububat üretim merkezlerinden Adıyaman'da birçok ürünün hammaddesi olan buğday ve arpa  hasat önümüzdeki haftalarda başlayacak. Üreticiler hasat öncesi buğday ve arpa  alım fiyatlarının açıklanmasını istiyor.

Kahta Ziraat Odası Başkanı Fatin Rüştü Zorlu TURABLI, "Havalar bu yıl yağışlı ve serin geçti, bu sebeple buğday ve arpada  rekolte beklentimiz yüksek. Önümüzdeki günlerde hasadı  başlayacak olan hububatın girdi maliyeti bir kilogram için 7 TL. Çiftçilerimizin zarar etmemesi için enflasyona göre hububat fiyatlarının en az 10 TL olarak açıklanmasını bekliyoruz" diye konuştu.

Hububat fiyatlarının artmasının gelecek seneki ekim alanında da artışa neden olacağını aktaran Turanlı, "Küresel boyutta olduğu gibi ülkemiz için de en stratejik ürünlerin başında yer alan hububat ne kadar çok desteklenirse üretimi de o kadar artacaktır. Cumhurbaşkanımızdan hububat fiyatını 10 TL’nin üzerinde, prim desteğini de 1 TL’nin üzerinde açıklanmasını talep ediyoruz. Gerekli destek verilmezse üretici zarar edecek ve bu kadar önemli bir ürünü ekmeyi bırakarak başka ürünlere yönelecektir. Geçen sene hububatlarda buğday fiyatı kilogramı 6,40 TL ve TMO prim 1 TL açıklandığında birçok çiftçimiz piyasaya ürün satan çiftçilerimiz 1 TL. prim desteğinden faydalanamadı. TMO bir an önce hububat alım fiyatlarını açıklayarak, çiftçilerimizin aracılara mahkum etmemeli. Geçen sene  TMO’ya ürün satan çiftçilerimizin değil, tüm hububat üreticilerimiz 1 TL. primden yararlanması gerekir" dedi. 

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2023-05-17 11:52 tarihinde yayınlandı. 1073 Defa okundu.