Güneydoğu Enerji Araştırmaları Derneği, elektriğe gelen zamlardan sonra sosyal medyada yaygın olarak gece saat 22.00'den sonra elektrikte ucuzluk yapıldığına dair açıklama yaptı.
GEADER: TEK ZAMANLI TARİFEYİ ÖNERDİ

Enerji piyasında 'uzman' sıfatıyla vatandaşları yönlendirdiğini belirtilen açıklamada; 'Üç zamanlı tarife grubu daha çok tarımsal sulamada veya belediye içme suyu depolanmasında kullanılması, gece çalışan bazı sanayi ve ticarethanelerde daha avantajlı olabilir ancak evlerde bu tarifenin kullanılması elektrik faturanızı düşürmeyecek bilakis daha da yükseltecektir.' denildi.
İşte Güneydoğu Enerji Araştırmaları Derneği (GEADER) Başkanı Ömer Çelebi ve yönetim kurulu üyeleri tarafından yapılan açıklama:
İKİ TARİFE VAR: TEK ZAMANLI, ÜÇ ZAMANLI
Elektrik aboneliğinde iki tarife grubu var. Biri 'tek zamanlı' diğeri 'üç zamanlı'. Tek zamanlı tarife grubunda günün her saatinde elektrik fiyatları sabit ve aynıdır. Gece saat 02.00'de tüketim yapılsa, gündüz 15.00'de de tüketim yapılsa fiyat sabittir. Üç zamanlı tarifede ise gün üç zaman dilimine ayrılıyor. Bunlar:
Gündüz: 06.00 - 17.00
Akşam: 17.00 - 22.00
Gece: 22.00 - 06.00
ABONE GRUBU VATANDAŞIN İSTEĞİNE GÖRE BELİRLENİYOR
Bu tarifedeki zaman dilimlerinde elektrik fiyatları aynı değil. Örneğin tek zamanlı tarifede 1 kWh elektrik 1,40 lira iken üç zamanlıda:
Gündüz: 1,45 lira
Akşam: 2,20 lira
Gece: 0,80 lira oluyor.
Üç zamanlı tarifede 22.00 ile 06.00 arası elektrik fiyatları yarı yarıya iniyor ama akşam tarifesinde de neredeyse (17.00 -22.00) de iki katına çıkıyor.
Tek ve üç zamanlı tarife tüketiciye bağlı bir tercih. Tüketici isteğe bağlı olarak bölgesindeki görevli elektrik dağıtım şirketine başvurabilir ve tarifesini değiştirebilir.
EVLERDE ÜÇ ZAMANLI KULLANMAYIN
Sosyal medyada 'enerji uzmanı' sıfatıyla 'gece saat 22.00'den itibaren elektrik fiyatları yarı yarı iniyor, çamaşır makineninizi 22.00'den sonra kullanın' şeklindeki kısmen doğru ama totalde hatalı olan asparagas haberler vatandaşlarımızı yanıltarak tarife grubunu üç zamanlıya çevirmek için müracaat ettiklerini biliyoruz. Üç zamanlı abone grubunda 22.00 ile 06.00 arası birim fiyatlar düşük olsa da akşam tarifesindeki (17.00 - 22.00) birim fiyatlar toplam fatura bedelini etkiler niteliktedir. Bir mesken tüketim grubunda yani evlerde üç zamanlı tarifeyi önermiyoruz. Bu tarife grubu daha çok tarımsal sulamada veya belediye içme suyu depolanmasında kullanılması, gece çalışan bazı sanayi ve ticarethanelerde daha avantajlı olabilir ancak evlerde bu tarifenin kullanılması elektrik faturanızı düşürmeyecek bilakis daha da yükseltecektir.
İKİ SOMUT ÖRNEK VERİYORUZ
Derneğimize bilgi talebinde bulunan iki vatandaşımız alt ve üst kat olmasına rağmen az tüketim yapan abonenin, çok tüketim yapan aboneye göre daha fazla fatura bedeli ödediği görülmüştür. Bu farklılık incelendiğinde az tüketim yapıp daha fazla fatura ödeyen abonenin üç zamanlı tarife kullandığı 17.00 ile 22.00 saatleri arasında yüksek birim fiyatla enerji tükettiği görülmüştür.

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2022-02-12 14:23 tarihinde yayınlandı. 1815 Defa okundu.