Gerger ilçesinde ilaç yapımında kullanılan ve meşe ağaçlarında yetişen Mazı'ya yoğun bir ilgi var.
Gerger’de  mazı hasadı

Gerger  ilçesinde  ilaç yapımında kullanılan ve meşe ağaçlarında yetişen Mazı'ya yoğun bir ilgi var.

Gerger'in tüm köylerinde ve mezralarında meşe ağaçlarından toplanan Mazı ekonomik anlamda hayatı olumlu yönde etkilemeye devam ediyor.

Gerger'in 45 köyü ve 108 mezrasında bir furya halinde devam eden mazı toplama, ailelerin önemli geçim kaynağı olmaya başldı.  Geçen yıl hiç verim vermeyen meşe ağaçları en son 2016 yılında halkın yüzünü güldürmüştü.

Kilosu 15 TL'den alıcı bulan mazı bolluğu, Gergerin tüm köyleri ve mezralarında geçimini çiftçilik ve hayvancılıkla sağlayan ailelerin ek gelir  kaynağı haline geldi.

Köyde iş umudu olmayan gençlerin ve çocukların yüzünü güldüren mazı, son yıllarda özellikle boya sektörünün vaz geçilmezi durumunda. özellikle Büyük şehirlerde Tüccarların ve toptancıların rağbet ettiği mazı için  kolları sıvayan vatandaş günlük olarak 10 kiloya kadar mazı toplayabiliyor.

Kalabalık ailelerin günlük olarak yaklaşık 70 kiloya kadar topladığı mazıları Gerger ilçe merkezinde ki esnaflara veya Kahta'dan gezici araçlara satılabiliyor. Zaman zaman yükselen veya inen fiyatları ile değişkenlik gösteren Mazı 15 Liradan alıcı bulabiliyor.

Haber:Özgür  Boğatekin 

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2018-08-12 11:33 tarihinde yayınlandı. 4383 Defa okundu.