Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Ender Saraç’ın da katıldığı ‘’Adıyaman 2. Badem Zirvesi’’ Kahta ilçesinde, Nemrut Dağı eteklerinde bulunan 2 bin yıllık Karakuş Tümülüs’ünde düzenlendi.
Kahta Karakuş'ta Badem Zirvesi

Ekili alan olarak Türkiye’nin en büyük bahçelerine sahi  olan Adıyaman'da üretimi giderek yaygınlaşan bademin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini anlatmak amacıyla İpekyolu Kalkınma Ajansının koordinesinde Adıyaman Valiliği, Adıyaman Belediyesi, Adıyaman Üniversitesi, Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası ile Tarım Kredi Birlik AŞ'nin destekleriyle, tarihi Karakuş Tümülüs’ünde "Adıyaman 2. Badem Zirvesi" düzenlendi.

Cumhuriyet Halk Partisi  Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, Mezopotamya’nın bereketli topraklarına sahip Adıyaman’ın böyle bir zirveye ev sahipliği yapmasının memnuniyet verici olduğunu belirterek, emeği geçen herkese  teşekkür etti.

Zirveye konuşmacı olarak katılan Adıyaman AK Parti Milletvekili ve AK Parti Disiplin Kurulu Başkanı Ahmet Aydın, bademin, bu topraklarda  on yıl önce çok az yetiştirilen bir ürün olduğunu, fakat toprak yapısı ve iklimin uyumlu olması ve devlet desteğinin verilmesiyle  şimdi Türkiye’de il olarak en çok ekili olan bir yer   haline geldiğini söyledi.

Aydın, bu yapılan etkinlik ile badem ile turizmin buluştuğunu, ileri ki yıllara tarım alanlarının sulanması için yapımı devam eden barajların faaliyete  girmesiyle Adıyaman’ın tarım alanında gerçek anlamda söz sahibi  olacağını kaydetti.

Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar,  dünyayı etkisi altına alan COVİD-19 salgın hastalığının  tarımın insan yaşamı için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırladıklarını tarımın sosyal ve ekonomik alanda bir ülkenin bağışıklık, tarımsal gıda ürünlerinden bazılarının insan organizmasının bağışıklık  sistemi de desteklemek  ve güçlendirmektedir,  bu ürünlerden bir tanesinin de badem olduğunu ve badem olarak Adıyaman’ın  olduğunu dile getirerek ,  şunları kaydetti:

‘’ Son yıllarda verilen teşvik ve desteklerle Adıyaman'daki geleneksel tarım algısının badem üretimi ile değiştiğini ve bu ürünün büyük bir ekonomik fırsata dönüştürüldüğünü görüyoruz. İlimizde Badem üreticisine verilen destekle yatırım sayısı 8’e ulaşmıştır. Bu tesislerimize bugüne kadar 4 Milyon 919 Bin 775 TL hibe verilmiştir.’’

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Ender Saraç ise, son derece yüksek bir besin ihtiva eden bademin insan sağlığı üzerindeki faydalarıyla ilgili bilgi ve tecrübelerini katılımcılarla paylaşarak  seminer verdi.

Program daha  sonra zirvede  yapılan panelden sonra, Kahta OSB’de  bulunan Tarım Birlik Kooperatifinde ilk bademin kırılması ve akabinde  Arılı köyünde  badem  hasadının  yapılması ile  son buldu. 

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2021-09-11 16:37 tarihinde yayınlandı. 4233 Defa okundu.