Kahta ilçesine bağlı Tuğlu köyündeki badem hasadına katılan Vali Mahmut Çuhadar ve beraberindeki heyet, örnek bir bahçeye giderek, çiftçilerle birlikte badem hasadına katıldı.
Kahta'da  Badem Hasadı Devam Ediyor

Kentin tarımı başta olmak üzere sosyo-ekonomik yapısına ciddi katkılar sağlayan ve Türkiye'nin badem üretimi ihtiyacının yüzde 5'ini karşılayan Kahta ilçesinde badem hasadı başladı. 

Son 10 yıldır dikimine başlanarak hızla yaygınlaşan badem üretimi, Adıyaman’daki geleneksel tarım algısını değiştirmenin yanı sıra kent ekonomisine de ciddi katkılar sağlıyor. Pazar sorunu olmayan bademin satışı da kolaylıkla yapılıyor.

Adıyaman'ın yeni gelir kaynağı olma yolunda ilerleyen ve pazar sorunu olmayan bademin hasadı nedeniyle Kahta ilçesine bağlı Tuğlu köyünde tören düzenlendi. 

Programa Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, Kahta Kaymakamı Sadettin Doğan, İl Tarım ve Orman Müdürü Nurettin Kıyas, İl Özel İdare Genel Sekreteri Sami Işık,  Akıncılar Belediye Başkanı İsmet Çetinkaya, Badem Üreticileri Birliği Başkanı Sena Yıldırım ve çiftçiler katıldı. 

Kahta ilçesine bağlı Tuğlu köyündeki badem hasadına katılan Vali Mahmut Çuhadar ve beraberindeki heyet, örnek bir bahçeye giderek, çiftçilerle birlikte badem hasadına katıldı.  

Vali Çuhadar: 13 bin 500 ton rekolte bekliyoruz

Vali Çuhadar, törende yaptığı konuşmasında, "Bugün Kahta ilçemize bağlı Tuğlu köyünde Adıyaman’ın en önemli tarımsal ürünlerinden biri olan badem hasadını başlatmış bulunuyoruz. Adıyaman il genelinde toplam 72 bin dekar arazide badem ekili bunu en kısa zamanda 100 bin dekara çıkarmayı hedefliyoruz. Bu sene badem hasadının başlamasıyla birlikte 13 bin 500 ton rekolte bekliyoruz. Bu ileriki yıllarda çok daha artacak ve badem üretiminde Türkiye’de en önemli üreticilerden biri olacağız. Buna ilişkin sanayi tesislerinin de kurulması için birçok çalışma yürütüyoruz. İnşallah badem konusunda çiftçilerimizi destekleyeceğimiz projelerimizde devam edecektir."dedi.

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2020-09-06 17:24 tarihinde yayınlandı. 3530 Defa okundu.