Kahta'da bir heyet ilçede başta yaşanan tarım sorunlarını anlatmak ve çözüm yollarını bulmak için Ankara'ya giderek çeşitli ziyaretler gerçekleştirdiler.
Kahta'da ki tarım sorunları Ankara'ya taşındı

Heyet Adıyaman ziraat odası başkanı  Salih Şahan, Kahta ziraat odası başkanı Fatin Rüştü Zorlu Turanlı , Kahta badem birliği başkanı Mehmet Sena Yıldırım,   Hilvan ziraat odası başkanı Hikmet İpar, Diyarbakır önder badem üreticisi M Sait Akyıldız, Cihan Çelebi ve Selman Çakmaklı'dan oluşmaktadır. Heyet öncelikle    AK Parti i Adıyaman Milletvekili ve parti merkez disiplin kurulu başkanı Ahmet Aydın'ı  akabinde  Adıyaman milletvekilleri Halil Fırat, Yakup Taş, eski tarım bakanı Diyarbakır milletvekili Mehdi Eker, Şanlıurfa milletvekili M Ali Cevheri, bitkisel üretim genel müdürü Mehmet Hasdemir ile heyet olarak görüştü.

Görüşmede  şu konu başlıkları ele alındı:

Badem satış fiyatları. TMO'nun bademi alması. Tarım kredi kooperatifinin bademe olumsuz bakışı. Badem mazot gübre desteğinin arttırılması. Badem ithalat vergilerinin yükseltilmesi ve fon eklenmesi. Bademde iyi tarım uygulamasının desteğinin arttırılması DSİ'den baraj suyu izninin alınması. Orman bölge müdürlüğünün Adıyaman dosyalarını zamanında ödememesi ..

Heyet tüm görüşmelerin çok olumlu geçtiğini, daha acil ve kalıcı  çözümler  için  çalışmaların devam edeceğini kaydetti.

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2021-10-20 10:38 tarihinde yayınlandı. 3434 Defa okundu.