Kahta ilçesinde tütüne alternatif olarak yüksek getirisi olan şeker oto bahçeleri oluşturuluyor.
Kahta'da şeker otu ekiliyor

Tütüne alternatif olarak yüksek getirisi olan ve aile bireyleriyle birlikte çalışılarak küçük alanlarda yetiştirilebilen şeker otu bitkisinin ilimizde tanıtılması ve yetiştirilme olanaklarının araştırılması için Kahta ilçemizde ve Adıyaman ilinde demonstrasyon bahçelerinin oluşturulması için üreticilerimiz ve Adıyaman üniversitesi tarafından dikim yapılmaya başlanıldı.

Alternatif ürün olarak sanayiye yönelik şeker otu bitkisinin yetiştirilmesi projesi GAP Eylem Planı kapsamında GAP Bölge Kalkınma idaresi tarafından finanse edilen bu proje Adıyaman üniversitesi Koordinatörlüğünde, Kahta Ziraat Odası ile birlikte yürütülmektedir.

Şeker otu bitkisi 5-7 yıl arasında tarlada kalabilen ekim, dikim ve bakım işlemleri tütün tarımı gibi olan yılda 2 defa hasatı yapılabilen çok yıllık bir bitkidir.

Şeker otu bitkisinin şu an 5 milyar dolarlık bir pazarı bulunmaktadır. Fabrikasyon işlemlerinden geçtikten sonra normal şekere oranla 300-400 kat daha tatlandırıcı özelliği bulunmaktadır. Diyabet, hipertansiyon hastalıkları başta olmak üzere kabızlık, obezite, depresyon gibi bir hastalığın tedavisine yardımcı olmaktadır.

Şeker otu bitkisinin yaprakları toplanmaktadır. Yapraklar kuru şekilde veya toz haline getirilerek satılabilmekte yada fabrikasyon işlemlerinden sonra yapraklarından çıkarılan Reb A ve TSG maddeleri de satılabilmektedir.

Dönümden 500 kg kuru yaprak elde edilebilmektedir. Kuru yaprağın kilosu 20-25 TL arasında değişmektedir. Kuru yapraklarından çıkarılacak 20 kg Reb A maddesinin kilosu 110 dolara,  20 kg TSG maddeside 25 dolara satılmaktadır. 

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2020-05-12 13:00 tarihinde yayınlandı. 10532 Defa okundu.