2021 yılında fiyatların düşük olmasından kaynaklı emeğinin karşılığını alamadığından, 2022 yılında çiftçi miktarında %20; tütün rekoltesinde ise %40 düşme yaşanılacağı görülmektedir.
Kahta'da tütün alımı sancılı başladı

Kahta Ziraat Odası Başkanı Rüştü Turanlı, tütün alımlıyla ilgili  açıklama bulundu.

Turanlı açıklamasında ''Tütün üreticileri bu fiyatlarla tütünlerini firmalara satamayacaklarını ifade etmektedirler Üreticilerimiz 2021 yılında fiyatların düşük olmasından kaynaklı emeğinin karşılığını alamadığından, 2022 yılında çiftçi miktarında %20; tütün rekoltesinde ise %40 düşme yaşanılacağı görülmektedir. 

Ege menşeli tütün fiyatı böyle devam ederse, önümüzdeki yıllarda da firmalar bu fiyat politikası ile devam ederlerse Adıyaman’da tütün ekicisi bulamayacaklar. 

Girdi maliyetlerinin yüksekliğine değinen Başkan Turanlı , “Gerek mazot, gübre, ilaç, işçilik, gerek arazi kiraları, fideler gibi önemli kalemlerde artan fiyatlarla üretimin yapılamaz duruma geldiğini ayrıca Ege bölgesinde üretime başlanmadan çiftçiye girdi katkısı olarak maliyetin %40 tutarında Avans ödemelerinin Firmalarca Adıyaman çiftçisine uygulanmadığını" beyan etmiştir.

2022 yılı tütün alımları özel firmalar tarafından çiftçi maliyetlerinin altında 42 TL olarak açıklandı.   "Özel tütün firma temsilcilerine sizlerin aracılığınızla sesleniyorum Adıyaman ili ve ilçelerinde Ege menşeli tütün üretiminin devam etmesi için tatmin edici fiyatın, bu yıl en az 50 -55 TL bandında açıklanması gerekir" diye konuştu.

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2022-09-18 22:43 tarihinde yayınlandı. 2465 Defa okundu.