Kahta ilçesinde devlet desteği ile kurduğu topraksız serada ürettiği domatesleri yurt dışına ihraç ediliyor.
Kahta'dan yurt dışına ihraç

Adıyaman’da yaş meyve sebze satışı yapan  İrfan Türker, başka yerlerden  aldığı sebze ve meyveleri kendi  memleketinde ürettiğini düşünerek Kahta'da  kurduğu serada tonlarca domates  üretmeye başladı.

Çocukluğundan beri  çiftçilik ve yaş meyve satışı  yaptıkları için bildiği işle uğraşmaya karar verdiğini anlatan girişimci  Türker, bu nedenle tarıma yöneldiğini belirtti.

 Türker, 8 yıl önce yüzde 50 hibe devlet  desteği ilk başta  altı dönüm üzerine  sera  kuran, daha  sonra  büyük bir azim ile pes etmeyerek 21 dönüme tamamladı.

Dönüm  başı 20 ile 30  ton civarında ürün ile  yıllık 500 ton civarı domates ürettiklerini kaybeden Türker, Mercan Kahta Haber'e imtiyaz sahibi  İsmail Kaya'ya  şunları söyledi.

‘’Seracılık göründüğü gibi  basit değil, uğraş ister, ilgi ister  ve sürekli takip  ister. Çocuk bakar gibi  bakmak lazım. Bende üretirken başkasına istihdam alanı açtım. Daimi  olarak 13 işçi bazen hasat  zamanında  bu sayı yirmileri  bulmaktadır. ‘’

Sera  giderlerinin çok  fazla olduğunu belirten Türker,  devletin daha fazla katkı sunmasını istedi.

Sektöre adım attığında hedefinin en iyisini yapmak olduğunu belirten Türker,  ilçede  en büyük sera sahibi  olarak  en çok üreten olduklarının altını çizerek şunları söyledi:

 "Mühendislerimizin ve  danışmanlarımızın kontrolünde en kaliteli ürünü çıkartmak için çaba gösteriyoruz.  Ürettiğimiz ürünleri önce kendi bölgemizde daha sonra  ülkenin değişik yerlerine göndererek piyasaya girdik. Şimdi ise Almanya, Rusya , Irak, Ukrayna  gibi ülkelere  ihraç ediliyor. Tabi ki bu pandemi süreci bizi de  çok olumsuz etkiledi, buna rağmen asla durmadık ve yolumuza devam ettik."

Serada inceleme yapan Kahta Kaymakamı Abdil Koç, böyle güzel istihdam sağlayan tesisleri  gördükçe mutlu olduklarını,  vatandaşımızın girişici ruhu ve devletimizin desteği ile muazzam bir  tesis kurulduğunu, bu gibi  tesislerin hem ilçe istihdam ülke  ekonomisine de katkı  sağladığını belirterek emek veren herkese  teşekkür etti.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü  Zülküf Orak ise  ilçede  109 dekar  sera alanında 2020 ton ürün elde ettiklerini  ifade ederek,  ilçe genelinde  16 serada üretilen ürünlerin yurt içi ve yurt dışına ihraç  olmasının  sevindirici  olduğunu, 2021 yılı içerisinde  Kahta’da  7,  Adıyaman genelinde  toplamda 20 seranın kurulması için devlet desteğinin çıktığı müjdesini verdi.

Serada uzun yıllardan beri  çalışan Medine Köse ise  bu işi severek  yaptığını üreten bir  kadın olduğu için mutlu olduğunu söyledi.

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2021-03-31 14:16 tarihinde yayınlandı. 8993 Defa okundu.