Kahta Ziraat Odası Başkanı Fatin Rüştü Zorlu, köylerde buğday ve arpada pas hastalığı tespit ettiklerini belirterek, çiftçilerin seyyar satıcılardan zirai ilaç almamaları konusunda uyarıda bulundu.
Turanlı, çiftçileri sahte tarım ilacına karşı uyardı

Buğday ve arpa üretiminde ülkenin önde gelen illeri arasında bulunan Adıyaman'da çiftçiler hububat, zararlı ot ve hastalıklara karşı korumak için ilaçlama çalışmalarına başladı.

Kahta Ziraat Odası Başkanı Fatin Rüştü Zorlu, yaptığı açıklamada verimli topraklara sahip olan Adıyaman'ın hububat üretiminde 560 bin dekar ile 17'inci sırada, buğdayda ise 612 bin dekar ile 38'inci sırada olduğunu belirterek  Türkiye ekonomisine büyük katkılar sunduğunu söyledi.

"İlaçları ziraat mühendislerinden alın"

Ziraat mühendisleri ve teknik personel ile olarak köy gezilerini tamamladıklarını ifade eden Turan, şunları kaydetti:

"Gezilerimiz sonucunda buğday ve arpalarda pas hastalığı bulunduğu görülmektedir. Ben burada çiftçilerimize sesleniyorum, köylerimize gelerek ucuz ilaç satan seyyar satıcılardan kesinlikle ilaç almamalarını tavsiye ediyorum. Köylere gelen seyyar satıcılar sahte ilaç satmaktadır. Ziraat mühendisi olan arkadaşlarımızdan ilaç almalarını istiyoruz. Yağışlardan dolayı bir sıkıntımız yok ama kaliteli ilaç kullanmalarını tavsiye ediyorum."

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2021-03-02 16:32 tarihinde yayınlandı. 6327 Defa okundu.