Kahta Ziraat Odası Başkanı Rüştü Turanlı, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin gübrede indirim müjdesinin çiftçiyi bir nebze rahatlatacağını söyledi.
Turanlı: Gübre Fiyatlarında İndirim

Turanlı yaptığı açıklamada; Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin gübre fiyatlarında yüzde 15 indirim açıklamasının çiftçiyi bir  nebze  rahatlatacağını  söyledi.

Turanlı  açıklamasında, ‘’Son günlerde  ekonomimize  dıştan gelen saldırı  neticesinde  dalgalanmalar meydana  gelmektedir. Çiftçimiz, tarlasına yeterli miktarda gübre atamazsa, hasatta yeterli verimi alamaz. Kur üzerinden ekonomimize yapılan finansal saldırılar ve çiftçimizin ekmeğine göz diken maksatlı kesimlerin bu durumu fırsata çevirme çabaları sonucu kimyevi gübre fiyatlarında büyük artış meydana geldi. Durum  bu halde  iken zaten geçen yılda yaşanan  kuraklıktan dolayı  perişan hale  gelen çiftçilerimiz  bu yıl  ekim yapmayacaklarını  söylediler. Bizlerde  bu  vahim durumu  rapor şeklinde  gerekli  mercilere  bildirdik.’’ Bu fiyat artışlarının, bir kısmı maliyet artışından kaynaklanıyorken, bir diğer kısmı da kasıtlı ve spekülatif sebeplere dayanmaktadır.

 

Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan "Çiftçimize sahip çıkacağız ve çiftçimizi asla ezdirmeyeceğiz" sözlerini hayata  geçiren  Bakanlık Tarım Kredi Kooperatifleriyle  yaptığı çalışmalar neticesinde , çiftçimize güzel bir haber verildi.

Tarım Kredi Kooperatiflerine  en önemli tarımsal girdilerden birisi olan kimyevi gübre fiyatlarında gübre cinslerine göre değişmekle beraber yüzde 15'lere varan bir indirim sağlayacak.’’

Turanlı bu indirimin çiftçinin  beklediği  rakam olmadığını, lakin bu zor  süreçte her kesimin üzerine  düşeni yapması gerektiğini, çiftçilerinde  bu konuda  değil ellerini  gövdesini  bu ülkenin geleceği  için taşın altına  koyacağını, daha refah ve güzel günlerin  çok yakın olduğunu  söyledi.

 

Haber:İsmail Kaya- Kahta Haber

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2018-09-28 08:15 tarihinde yayınlandı. 3366 Defa okundu.