Kahta Ziraat Odası Başkanı Rüştü Turanlı ilçede yaşanan don olayında devletin mağdur olan Serracılara yardım etmesi gerektiğini söyledi.
Turanlı Mağdur Seracılara Destek istedi

Turanlı yaptığı yazılı  açıklamada :

'' KAHTA’DA FIRTINA VE DON SERA ÜRETİCİLERİNİ MAĞDUR ETTİ.

 

08.02.2020 tarihinde yaşanan fırtına sonucunda kahta ziraat odası ve ilçe tarım teknik elamanları tarafından yapılan incelemelerde ilçemizde bulunan seralarda dikili bulunan 45 dekar domates, 2 dekar hıyar toplamda 47 dekar seralarda akşam saatlerinde başlayan saatteki hızı kimi zaman 50-70 km ulaşan aşırı rüzgar seraların örtülerini parçalamış dikili olan alanlarda aşırı soğuktan dolayı ürünlerin ve yeşil aksamları dondan etkilemiş olup, yaklaşık olarak 2,5 milyon TL ziyana sebep olmuştur. 

 

Seracılarımızın çoğu bankalarda aldığı kredi ile girdilerini sağlamıştır. Fırtına ve dondan dolayı zarar gören seracılarımızın bankalarda almış olduğu kredilerin faizsiz 2 yıla ertelenmesi ve yırtılan naylon ve ürün mağduriyetin giderilmesi için sera naylonu ve fide yardımı yapılmalıdır.

 

 Bölgemiz için önem arz eden sera işletme sahiplerinin mağduriyetleri giderilmesi  için devletimizin bir an önce  gereken desteklemelerin ve çalışmaların yapılmasını istiyoruz.''

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2020-02-11 14:55 tarihinde yayınlandı. 4258 Defa okundu.