Kahta Ziraat Odası Başkanı Rüştü Turanlı, TMO'nun hububat alım fiyatları ile ilgili açıklamalarda bulunarak bir an önce fiyatların açıklanması gerektiğini söyledi.
Turanlı: TMO hububat alım fiyatlarını açıklamalı

Turanlı yaptığı yazılı açıklamada şunları ifade etti.

Hasat sezonun başlamasıyla çiftçinin gözü kulağı TMO dan açıklanması beklenen  hububat alım fiyatlarının belirlenmesine yöneldi.  Ülkemizde geçen günlerde hububat hasadı başladı. Hasadın başlamasıyla hububat alım fiyatların belirsizliği çiftçilerimizi zor duruma sokmaktadır. Bir yıl boyunca bir karış toprağını tüm zor şartlara rağmen boş bırakmadan eken çiftçilerimiz müjdeli haberi bir an önce duymak istiyor.

Küresel iklim değişimi sonucunda ülkemizde yaşanan don, dolu, sel gibi doğal afetlerden kaynaklanan üründe verim kayıpları bir yana hasadın başlamasıyla birlikte açıklanması beklenen hububat alım fiyatlarının gecikmesi çiftçilerimizi zor duruma sokmaktadır.

2022 yılında yaşanan gübre, mazot, bitki koruma ürünü vb. girdilerin aşırı şekilde artmasına rağmen üretimin sürdürebilirliği için çiftçilerimiz toprağa küsmeden üretime devam etti.

2022 yılının tüm olumsuzluklarına rağmen hasada kadar dayanan çiftçilerimiz fiyat belirsizliğinden dolayı sıkıntılar yaşamaktadır. Hasadını yapan  ve hasat sürecinde olan çiftçilerimiz uzun ve sıkıntılı bir sezonun ardından alım fiyatlarının açıklanması ve fiyatların girdi maliyetleri de göz önünde bulundurularak, özellikle  çiftçilerimizin alın terinin tüccarların iki dudağı arasından çıkacak alım fiyatına mahkum ettirmeden tekelcilerin değil devletimizin söz sahibi olacağı istikrarlı, ileriye dönük üretimde sürekliliği sağlayacak,  üreticilerimizi memnun edecek TMO hububat alım fiyatların açıklanmasını bekliyoruz. 

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2022-06-01 09:01 tarihinde yayınlandı. 902 Defa okundu.