Adıyaman’da Abraşiye Metropoliti Mor Ğriğoriyos Melki Ürek'in icra ettikleri ayinle Covid 19 tedbirleri kapsamında çok az sayıda Abraşiye bireyinin katılabilmesiyle Pentikost Bayramı kutlandı.
Adıyaman'da Pantikost Bayramı kutlandı

7 Haziran 2019 Pazar günü, Adıyaman’da Abraşiye Metropoliti Mor Ğriğoriyos Melki Ürek'in icra ettikleri ayinle Covid 19 tedbirleri kapsamında çok az sayıda Abraşiye bireyinin katılabilmesiyle Pentikost Bayramı kutlandı.

Kutsal Ruh, öğrencilerin üzerine ateşten diller şeklinde indiği için Süryani Kilisesi geleneğinde bunu sembolize eden ceviz ağacı yapraklarından demetle peder tarafından kilisede su serpilir ve güne özel dualar eşliğinde ayin icra edilir.

Metropolit, vaazında Kutsal Ruhun İnişi Bayramının Kutsal Kitap'taki anlamı ve Hıristiyanlıktaki önemine vurgu yaparak, bugünkü su atma geleneğinin Kutsal Ruh’un inişini simgelediği ifade etti.

Ayinden sonra geleneksel olarak her yıl yapılan su atma etkinliği, metropolitlik avlusunda yine güzel ve renkli görüntülere sahne oldu. Metropolitin de aralarında bulunduğu kalabalıktaki erkek-kadın, çocuk-yaşlı herkes birbirine bol bol su dökerek doyasıya eğlendi.

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2020-06-08 23:30 tarihinde yayınlandı. 5939 Defa okundu.