“Bitlis Nemrut'tan, Adıyaman Nemrut'ta Pedallıyoruz” projesi kapsamında 50 bisikletçi Adıyaman’ın Kahta ilçesine ulaştı
Bitlis Nemrut'tan, Adıyaman Nemrut'a pedal çeviriyorlar

Vangölü Aktivistleri Derneğince düzenlenen “Bitlis Nemrut'tan, Adıyaman Nemrut'ta Pedallıyoruz” projesi kapsamında 50 bisikletçi Adıyaman’ın Kahta  ilçesine ulaştı.

 

Bitlis’in Tatvan ilçesindeki Nemrut Dağı’nda bir araya gelen yaklaşık 50 bisikletçi, bölgenin turizm potansiyeline dikkat çekmek amacıyla 2 Temmuz’da Adıyaman Nemrut'a doğru yola çıktı.

 

Kahta ilçesi girişinde sağlık ve güvenlik ekipleri tarafından 50 bisikletçi daha sonra farkındalık oluşturmak amacıyla Mustafa Kemal Caddesinde şehir  turu düzenledikten sonra ilçe kaymakamlığı önüne geçtiler.

 

Vangölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel, gazetecilere yaptığı açıklamada, 50 kişilik bisikletli grubuyla "Bitlis Nemrut'tan Adıyaman Nemrut'a Pedallıyoruz" projesi kapsamında Adıyaman’ın Kahta ilçesine  ulaştıklarını söyledi.

Özel, “Şu an Kahta şehir merkezindeyiz. Birazdan Kahta şehir merkezinde de bir farkındalık turu atacağız. Amacımız Bitlis Nemrut'u ve Adıyaman Nemrut'u buluşturmak” dedi.

 

Özel, 450 kilometrelik yolu bedalladıktan sonra Nemrut Dağının bulunduğu Kahta ilçesine varmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek , "Ülkemizin çeşitli illerinden olan sporcular ile beraber Bitlis başta olmak üzere Siirt, Batman, Diyarbakır, Urfa ve Adıyaman olmak üzere 6 ilimizi ziyaret etme fırsatını bulduk. Beş gündür yollardayız, yarın Nemrut Dağında olacağız. Amacımız iki Nemrut arasında bir köprü kurarak iki Nemrut’u buluşturmaktır. Amacımız "Bitlis Nemrut'tan Adıyaman Nemrut'a Pedallıyoruz" projesi yeni bir marka oluşturmak. Bu yol markalaşınca geleneksel hale gelecek bir festival şeklinde yapılmayı düşünüyoruz. Ulusal ve uluslararası anlamda bu parkurun ülkemize kazandırılması anlamında bu bir ilktir. Önümüzdeki yıllarda da daha geniş katılımla biz bu projeyi yapacağız. Her gititğimiz yerde  olduğu gibi Kahta halkıda  bizi  alkışlarla karşılayarak selamladı. Bu bizleri daha çok mutlu etti” diye konuştu.

 

 

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2021-07-07 22:18 tarihinde yayınlandı. 2905 Defa okundu.