Kahta'da kargo bayiliği yapan Faruk Bozkurt, sorulması gereken ve mutlaka cevaplanması zorunlu olan tütünle ilgili soruları sordu, yetkililerden yanıt bekliyor.
Bozkurt: Tütün 1 Temmuzdan sonra ne olacak

Faruk Bozkurt'un  yazısı:

Daha önce ertelenen tütün yasası 1 Temmuzda yürürlüğe giriyor. İnanın son bir haftadır telefonlarım hiç susmadı. Kargo ile tütün taşıdığımız için tütüncüler bizi arıyor ve her arayan aynı şeyleri soruyor. 1 temmuzdan sonra ne olacak? Kargo ile tütün taşınabilecek mi? Kooperatiflerin işlevi ne? Kooperatifler kurulabildi mi veya kurulduysa nasıl üye olacağız? Bir kooperatife üye olursak tütün taşıyabilecek miyiz? vs.vs. sorular.
İnanın bende bilmiyorum. Konu ile ilgili sayın Milletvekilleri ve konunun uzmanlarıyla telefon görüşmeleri yaptım. Anladığım kadarı ile yasanın ertelenmesi mümkün görünmüyor. Yani yasa yürürlüğe giriyor. Bazı tütün kooperatifleri kurulmuş, ancak kendi araştırmalarım sonucu kurulan bu kooperatiflerin çoğunluğu kağıt üzerinde kurulmuş olduğudur. Çünkü istenen şartlarda kurulması için 20-25 milyon TL lik altyapı vr makineler lazım ve kimse bunları gerçekleştirmemiş.
Bu kurulan kooperatiflerin işlevleri de belli değil. Bu kooperatife üye olan birisi bandrollü kıyılmış tütünü Türkiye'nin her yerine gönderebilecek mi, yoksa kooperatifler eskiden olduğu gibi Tekel deposu görevi yapıp çiftçiden tütününü alıp sadece büyük sigara fabrikalarına yaprak tütün mü satacak. Sorular, sorular...
Şahsi kanaatim; kooperatifler tütünü toplayıp fabrikalara satacaksa yada kendisi bandrollü sigara veya kıyılmış tütün paketi haline getirip sigara dağıtım şirketleri ile büfelere satışını yapacaklarsa Adıyaman'da tütüncülük biter. Çünkü böyle bir sistem uygulanırsa çiftçiden kıyılmış tütünü çok düşük bir fiyata almak zorundalar.
Çünkü şu anda orta içim bir tütünü üreticiler Türkiye' nin her yerine kilosunu ortalama 100 tl ye satıp yolluyorlar. Kilosunu 200 tl ye satan bile var.
Şimdi kooperatifler çiftçiden bu fiyatlara tütün satın alırlarmı? Kesinlikle hayır. Yarısı fiyatını bile vermezler.
Ben fazla detaya girmeden son olarak şunları söyleyeyim. Şuanda Adıyaman'ın en büyük gelir kaynağı tütündür. Ve Adıyaman halkı tütünle ilgili çıkan yasalar ve kooperatifleşme hakkında tam bilgi sahibi değildir. Bunun en büyük nedenlerinden birisi de Covid 19 ve Pandemi dönemi olmasıdır. İnsanların temel ihtiyaçları dışında sokağa çıkmaya korktuğu bir dönemde Kooperatifleşmeyi anlaması yada kurması sağlıklı bilgi alması mümkün degildir.
Pandemi nedeni ile banka borcları ve vergiler dahil bir çok işlem ertelenmiştir. Bu tütün yasası da pandemi nedeni ile en az bir yıl ertelenmelidir. Medyamızın değerli kalemleri, İlimizin değerli siyasileri ve şahsiyetleri, Tüm Milletvekillerimiz, Ankara'yı ve hükümetimizi pandemi süreci yaraları ve bu yaraların sarılması için tütün yasasının 1 yıl daha ertelenmesi için ikna etmelidir. Aksi takdirde zaten turizmin pandemi etkisi ile bitme noktasına geldiği Adıyaman'ımızda birde tütün işi darbe yerse çok yazık olacak.
Kalın sağlıcakla

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2021-06-15 11:13 tarihinde yayınlandı. 3951 Defa okundu.