Kahta Belediyesi bünyesinde çalışan ve işten çıkarılan işçiler AK Parti yönetim kurulu üyelerin desteği ile basın açıklaması yaptı.
İşten Çıkarılan İşçilerden Açıklama

100. yıl parkında  düzenlenen AK Parti  eski ilçe  başkanı Engin Akel, AK Parti ilçe  yönetim kurulu üyeleri  ve  belediye  meclis üyelerin destek verdiği  basın açıklamasını  Hikmet Kızıl okudu:

''Kıymetli basın mensupları ve Kahtalılar

Taşerondan KHK ile Kadroya geçen belediye taşeron işçileriyiz.

31 mart yerel seçimlerinden sonra gelen yeni yönetim  kimsenin ekmeği ile  oynamayacağı sözünü verdiği halde çalıştığımız birimlerden bizleri alıp fen ve temizlik hizmetlerine verdi.

Ekmeğimiz için bizler işlerimize devam ettik. İşimize gitmemezlik yapmadık. Herhangi bir gerekçe yokken arkadaşlarımız işten çıkarılmaya başlandı. 

Çıkarılan işçi kardeşlerimiz büyük özveriyle çalışan bugüne kadar çoğu yıllık izin dahi kullanmayan, Hiçbir disiplin ve idari ceza dahi almamış arkadaşlarımızdır.

İşinin ekmeğinin alın terinin peşinde olan, ailesine çocuklarına helal lokma götürmek isteyen işçi kardeşlerimizin işten çıkarılması büyük mağduriyetler yaşattı. İşten çıkarılma gerekçelerinin hiçbir yasal dayanağı ve haklı sebebi sözkonusu değildir. 

Bugün buradan toplanan işçilerin işten çıkarılması için  hiçbir gerekçe yoktur.  Bize verilen görevi daha önceki dönemde nasıl hakkıyla ifa ettiysek bu dönem de ifa ettik.

Seçim konuşmalarında söz verip “ kimsenin ekmeği ile oynamayacağım, kimseyi işten çıkarmayacağım” diye konuşan ve kamuoyu önünde söz veren Kahta Belediye Başkanı Sayın Turanlıdan sözünü tutmasını bekliyoruz.

Hani kimsenin ekmeğine, alın terine karışmayacaktınız, hani işçiler kardeşlerinizdi sayın başkan!

Bu arkadaşların yeniden işlerine dönebilmeleri için  belediye yetkililerine çağrıda bulunuyoruz

Emeğe ekmeke ve alın terine saygı duyun.

Gelin bu işten vazgeçin garibanların ekmeği ile oynamayın. Bizler ekmeğimizin derdinde işçileriz

Ekmeğimiz ve onurumuz için yasal yollardan bütün haklarımıza sahip çıkacağız

Bir an önce bu mağduriyetlerin giderilmesi için belediye başkanımıza çağrıda bulunuyoruz

Bu haksız yere işten çıkardığınız işçilerin işlerine geri dönmesi için gereğini bir an önce yapın.

Kamuoyunda hiçbir işçi işten çıkarılmadı algısı yaratılmış sanki kimse işinden çıkarılmamış gibi davranılmakta ve bu şekilde beyanlar verilmektedir. Halen kimsenin işten çıkarılmadığı şeklinde yanlış bir algı yaratıldığından bizler bu açıklamaya mecbur bırakıldık…

Bizler Cumhurbaşkanımızın yanında durduğumuz için bugün tamamen siyasi sebeblerden işlerimize son verildi.

10 mayısta 5 kişi

10 temmuzda 22 kişi

ve şu an biz bu açıklamayı yaparken de 29 mevsimlik kadrolu işçi kardeşimiz encümen kararı olmasına rağmen herhangi bir gerekçe olmadan işten çıkartılmıştır.

Cumhurbaşkanımıza ve kıymetli hemşehrilerimize sesleniyoruz bizlere sahip çıkın. Çoluk çocuğumuzun ekmeği elimizden alınmıştır. 

Haksızlık karşısında susmayın!

Bağlı olduğumuz sendika hak iş konfederasyonu hizmet iş sendikası bu basın açıklamasını yapacakken son dakikada ne olmuşsa açıklama yapmaktan vazgeçmiş bizleri yalnız bırakmıştır. Kendilerini buradan kınıyor Ankaraya kadar giderek bu konunun da aydınlatılmasını sağlayacağımızı da ifade ediyoruz.  hepinize desteğiniz için teşekkür ederiz.''

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2019-07-17 15:27 tarihinde yayınlandı. 5095 Defa okundu.