Kadın Gelişim Merkezi'nde düzenlenen okuma yazma kursuna katılan 12 kadın, 4 aylık eğitimin ardından diploma sahibi oldu.
Kahta'da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinliği

Adıyaman'ın Kahta ilçesinde düzenlenen kursta 50 yaşından sonra okuma yazma öğrenen Faslı bayan 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde diploma sevinci yaşadı.

Japonya'nın Ankara Büyükelçiliği tarafından verilen hibeyle kurulan Kadın Gelişim Merkezi'nde düzenlenen okuma yazma kursuna katılan 12 kadın, 4 aylık eğitimin ardından diploma sahibi oldu.

8 Mart Dünya Kadınlar Gününde okuma yazma öğrenmenin mutluluğunu yaşayan kadınlar, mezuniyet töreninde cübbe giyip kep takarak hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kadın Gelişim Merkezi Müdürü Medine Şahin, Kahta Haber'e yaptığı açıklamada, okuma yazma kursunda sadece Türk vatandaşların faydalanmadığını, öğrenciler arasında iki Suriye ve bir Fas’lının olduğunu, burada sadece eğitim vermediklerini, değişik kültürleri bir araya getirerek adeta bir kültür kilimi dokuduklarını söyledi.

Kahta Kaymakamı Selami Korkutata, okumanın önemine dikkati çekerek ileri yaşta mezun olan kadınların mutluluklarını gördükçe, okumanın yaşı yok sözünün ne kadar gerçek olduğunu, burada okuma yazma öğrenerek Kadınlar Gününde ellerine diploma alan kadınların yaşadıkları mutluluğu çok iyi anladıklarını ve azimlerinden dolayı hepsini tebrik ettiğini söyledi.

Fas’tan ülkemize gelen ve okuma yazma kursunda başarı göstererek diploma alan El-Gıhalia Boudebza isimli bayan, Türkiye de olmanın mutluluğunu yaşadığını, burada gördüğü eğitim ile okuma yazma öğrendiğini ve 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde mezun olmanın mutluluğunu yaşadığını ve en güzel hediyenin diploma olduğunu dile getirdi.

Kahta Kaymakamı Selami Korkutata, mezun olan kadınlara önce karanfil, daha sonra da diplomalarını vererek Kadın8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladı.

Mezun olan kadınlar daha sonra toplu fotoğraf çektirdikten sonra keplerini havaya fırlattı.

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2022-03-09 11:01 tarihinde yayınlandı. 1272 Defa okundu.