Kahta ilçesinde Kadın ve Çocuk Hakları derneği ve Avrupa birliği sivil düşün platformu tarafından ortaklaşa düzenlenen "kız çocuklarının kıymeti" adlı çalıştay düzenlendi.
Kahta'da ''Kız çocuklarının kıymeti’’ çalıştayı

ADIYAMAN (AA)- İSMAİL KAYA- Adıyaman'ın Kahta ilçesinde Kadın ve Çocuk Hakları derneği ve Avrupa birliği sivil düşün platformu tarafından ortaklaşa düzenlenen "kız çocuklarının kıymeti" adlı çalıştay düzenlendi.

 

Kahta  Öğretmen evi toplantı salonunda düzenlenen programın açılış ve  selamlama konuşmasını dernek başkanı  Emine  kardeş yaptı.  Kardeş, çok uzun  yıllardan beri  kızlar ve  kadınlar  adına  bir  mücadele  verdiğini, buna  rağmen  hala  kadınlara  yönelik hak ihlalleri ve  şiddetin önüne  geçilemediğini, fakat  tüm bu olumsuzluklara  rağmen mücadele  azimlerini kaybetmeyerek  çalışmalarını  sürdürdüklerini belirterek  katılım  yapan herkese  teşekkür  etti.

 

Çalıştayda  söz  alan  Kahta kaymakamı Saadettin Doğan, gelişen ve dönüşen toplumların kız çocuklarının sorunlarını göz ardı ederek başarıya ulaşamayacaklarını ifade etti.

Kahta belediye başkanı İbrahim Yusuf  Turanlı yaptığı açıklamada kız çocuklarına yönelik yapılan bu çalıştay'ın çok anlamlı olduğunu ve her türlü desteği vereceklerini belirtti. 

 

 "Kız çocuklarının kıymeti" adlı Çalıştaya katılım gösteren konuşmacılar, resmi kurum ve sivil toplum kuruluşu temsilciler söz alarak kızların yaşam kalitesinin artırılması, sosyal baskıların azaltılması, eğitim ve iletişim sorunlarının giderilmesi gibi konularda fikir alışverişinde bulundular.

 

Demir Leblebi sivil toplum kuruluşu temsilcisi Sevna Somuncuoğlu'nun "erken ve zorla evlilikler" projesi  hakkında  bilgi  verdikten sonra  şunları kaydetti.

" Dünyada en fazla erken yaşta evlilik Nijer'de yapılmaktadır. Türkiye'de de erken yaşta evlilik konusunda önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Mesela Türkiyenin Doğusundan batısına gittiğinizde herkes er yaşta evliliklerinin doğuda olduğunu söyler. Edirne'ye gittiğinizde; "bizde böyle bir sorun yok bu tür evlilikler doğudadır." deyip kendilerini temize çıkarıyorlar. Bu sorun Antalya'da da böyle, iç Anadolu'da da durum böyle, hatta; en fazla erken yaşta evlilikler Antalya gerçekleşmektedir. Erken yaşta evlilikler, bazı bölgelerde fakirlikten bazı bölgelerde de kültürel etkilerden kaynaklanmaktadır. Dünyanın neresinde olursa olsun, istenmeyen her evlilik zorla evliliktir." dedi.

Adıyaman sosyal hizmetler il müdürü Bedriye Bozat, Ailelerin sosyal ve psikolojik destek konusunda gerekli desteğin verilmesi için gerekli alt yapı çalışmalarının daha fazla görünür hale gelmesi gerektiğini söyledi. Bozat konuşmasında şunları kaydetti:  " Toplumsal sorunların başında yine cinsiyet ayrımcılığı sorunu gelmektedir. cinsiyet ayrımcılığının küçük yaşlardan itibaren başlamasından kaynaklanan sorunlar, toplumun genel durumu konusunda da sorunlara neden olmaktadır. Hayatımızın bütün alanlarında cinsiyet ayrımcılığıyla karşı karşıya gelmekteyiz."

Adıyaman Sosyal hizmetler temsilcisi sosyolog-yazar Murat Sertpolat, "ev içi emek" projesi hakkında şunları söyledi; "Bugün evlerde görünmeyen iş gücüne dayalı bütün emekler ekonomiye dönüştürülse büyük bir bütçeye dönüşecektir.  Ev içinde emeğe dayanarak yapılan bütün işler, ev içi emek olarak değerlendirilmektedir. Kadınlar ve kızlar ev içinde yapılan emeklerinin karşılığında ücret talep etseydi bu külfetin altından hiçbir toplum kalkamazdı. Dolayısıyla toplumların kadınların emeğini yok sayarak bir yerlere gelmesi mümkün gözükmüyor. "

Kahramanmaraş sütçü imam üniversitesi Prof. Dr.  Güldemin Darbaş ise; gelişen ve dönüşen toplumların iletişim konusundaki sorunları toplumsal sorunlara neden olmakta olduğunu belirtti. Darbaş sözlerini şöyle sürdürdü; " Geniş aileler zamanla yerini çekirdek ailelere bırakmıştır. Türkiye'de genel olarak çekirdek aile yapısı mevcuttur. Dolayısıyla ile içi iletişim eski dönemlerdeki iletişimden farklı olarak daha fazla önem arz etmektedir. Uzmanlar Aileyi bir şirket yapısı olarak ele almaktadırlar. Şirkette herkes yaptığı işin ve emeğin karşılığını almak için çaba sarf etmektedirler. Dolayısıyla aile içinde gereken iletişim olmaması halinde herkes kendi üzerine düşen görevi yapma konusunda sorun yaşamaktadır. Bu sorunlar genel olarak toplumsal sorunlara dönüşerek içinden çıkılmaz bir hale gelmektedir." Dedi.

Akçakale belediyesi proje koordinatörü gazeteci-yazar sosyolog ibrahim Halil Arslan ise, kızların okullaşma sorunları gündeme getirerek eğitimsizliğin aslında bütün sorunlara kapı araladığını ifade etti. Arslan " kadim medeniyetlerin merkezi olan Mezopotamya bölgesinde eğitimi konuşmak bu toplum adına aslında büyük bir zül'dür. Bu coğrafya nasıl olur da insanlığa ışık tutmuş medeniyetleri barındırıp eğitimde dünyaya örneklik teşkil etmişken, bugün bölgedeki eğitimsizliği tartışıyoruz. Bizler toplumsal sorunların çözümünde kızların eğitimini büyük bir hassasiyetle ele alıp kız çocuklarını topluma kazandırılmalıyız ki toplumsal barış, huzur, kardeşlik sağlanabilsin. Kız çocuklarını eğitmeyen/okutmayan toplumlar sağlıklı bireyler ve toplum var etmesi düşünülemez." İfadelerine yer verdi.

Çalıştay, katılım gösteren kurum müdürleri ve temsilcilerinin soru ve cevap şeklinde yaptıkları tartışmayla son buldu.

Kahtahaber

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2019-12-19 23:27 tarihinde yayınlandı. 1571 Defa okundu.