Kahta Ziraat Odası, Adıyaman TAYDAK İl temsilciği ve BASF firmasının ortak organize ettiği, çiftçilerimize ve Tarım Danışmanları’na yönelik hububat, baklagil ve bahçelerde dönemsel olarak görülebilecek hastalıklarla ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Kahtalı Çiftçilerle  Bilgilendirme Toplantısı

Toplantıya Kahta Tarım ve Orman Müdürlüğü personelleri, Kahta ilçesinde faaliyet yürüten Tarım Danışmanları ve çiftçiler katılım sağladılar.

Çiftçilerimizin ekmiş ve dikmiş olduğu ürünlerde iklim şartlarına bağlı olarak farklı hastalıkların görülebileceği, ve bu hastalıklarla izlenecek yol ve yöntemlerin üründe verim kalite ve sağlıklı gelişim sağlanması amaçlanmaktadır.

Bilgilendirme toplantısına katılım sağlayan çiftçi ve Tarım Danışmanlarına BASF firmasının teknik saha uzmanları Ziraat Mühendisleri  Hakan ÜNAL ve Emin BAYRAM bilgi verdi.

Hububat ürünlerinde görülebilecek kök çürüklüğü, septorya ve sarı pas hastalıkların çıkış sebebi bitkide oluşturduğu olumsuzluklar ve bu olumsuzlukların olmaması için yapılacak uygulamalar.  Nohut ürününde hava sıcaklığı ve nem dengesizliğinden kaynaklanan antraknoz hastalığın tanımı, bitkide ve ürününde görünme şekli, bu hastalıkla nasıl mücadele edip kontrol altına almak.  Bölgemiz için önem arz eden badem ürünlerinde görülebilecek iki önemli hastalık monilya ve et leke hastalığı konusunda katılımcılara bilgi verildi.

Kahta ziraat odası çiftçilerin ekmiş olduğu ürünlerde yaşayabilecek sorunlarla ilgili bu tür bilgilendirme toplantılar yapmaya devam edecektir

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2022-02-23 15:42 tarihinde yayınlandı. 1655 Defa okundu.