Kahtalılar Derneği 2023 olağan genel kurulunu gerçekleştirdi. 30 Nisan 2023 Pazar günü Unkapanı/Küçük Pazar’da derneğin kendi mülkü olan salondaki kurul toplantısı Başkan Mehmet Şimşek’in yaptığı açılış konuşmasıyla başladı.
KÂHTALILAR DERNEĞİ KURULUŞUNUN 30. YILI KONGRESİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Başkan Şimşek, Nisan 2022 ve Nisan 2023 yılı arasında gerçekleşen bir yıllık dönemin faaliyetle ni şu şekilde sıraladı:

1) Kâhta ilçemizde, toplumsal içerikli iki sinema filminin oynatılması gerçekleştirildi.

2) Üç okulun kütüphanesine yaklaşık 3000 kitap kadar bağışı yapıldı.

3) Adıyaman’da faaliyet yürüten “MUTENA” isimli edebiyat, kültür ve sanat dergisinin yazarları ile Kâhtalılar Derneği Başkanı Mehmet Şimşek’in CELALİ KUŞLARI isimli şiir kitabının imzalandığı etkin düzenlendi.

4) Adıyamanlı yazarımız sayın Yılmaz Bozan’la depremzedeler yararına online imza etkinli gerçekleştirildi.

5) 6 Şubat Depremi sonrası Adıyaman çadır kentte, tüm malzemeleri tarafımızdan sağlanan bir kreşin kurulumu sağlandı.

6) Derneğimizin mülkü olan İstanbul/Fatih Küçük Pazar’daki binanın onarım ve tadilatı yapılarak dernek merkezi buraya taşındı

7) Bağışçılarımızın desteğiyle sağlanan 538 erzak kolisinin Kâhta ve Adıyaman’daki ihtiyaç sahibi ailelere teslimi gerçekleştirildi.

8) İstanbul Beyazıt Meydanında İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde açılan “Dayanışma Pazarında, gönüllülük temelli olarak bir ay süreyle Kâhta ve Adıyaman bölgesinden getirilen ürünlerin satışı yapılıp yerel esnafımıza destek olundu.

9) Adıyamanlı 16 STK’nın bir araya gelmesi sağlanarak “6 Şubat Dayanışma Platformu”nun kurulmasına öncülük edilerek, İstanbul’a göç eden hemşerilerimize, olanaklar çerçevesinde, ayni ve nakdi yardım yapıldı.

10) Şeffaflık ve hesap verilebilirlik ilkesine olan inancımız gereği derneğimizin mali konulardaki gelir-giderleri Facebook kurumsal hesabında yayımlanarak ilgilenenlerin bilgisine sunuldu.

Şimşek’in teşekkür ve bilgilendirme konuşmasının ardından derneğin gelir-gider hesapları kurula sunularak ibra edildi. Peşi sıra yönetim kurulunun seçimine geçildi. Kurulun oyuna sunulan “tek liste” oybirliğiyle kabul edildi.

Buna göre yönetim kurulu şu şekilde oluştu:

Yönetim kurlu ASIL üyeleri: Nurettin Güneş, Sevda Çoban, Hatice Torun, Huriye Çoban, Sait Özbek, Mehmet Uçar, Mehmet Kılıç. YEDEK üyeler: İsmail Bozan, Mehmet Şimşek, Ziya Karakuş, Ali Başlı, Miray Aslan

Denetim Kurulu ASIL Üyeleri: Ahmet Peker, Mehmet Poyraz, Mustafa Canbey. Denetim Kurulu YEDEK Üyeleri: Ömer Günaydın, Gültekin Çevik, Mustafa Torun.

Seçimden sonra söz alan yeni yönetim kurulu üyesi Hatice Torun, Kâhtalı bir kadın olarak insanımızın, özellikle kadınlarımızın sosyal faaliyetlere katılmada çekingen davrandıklarını ifade ederek, bunun aşılması gerektiğine vurgu yaptı. Ayrıca, bunun kadın-erkek ayrımı olarak algılanmaması gerektiğini, çünkü günümüz sosyal hayatı kadın veya erkeğin birbirlerine olan üstünlükleriyle değil, sorumlulukları paylaşmasıyla daha anlamlı ve huzurlu olabileceğini söyledi. Kendisi, hemşerimiz kadınların sosyal yaşama daha aktif katılımlarını sağlamak için sivil toplum kuruluşlarında (STK) görev almanın gerekliliğine inandığını, bu inançla sorumluluk yüklendiğini ve yüklendiği sorumlulukları laikiyle yerine getirmeye gayret sarf ettiğini belirtti.

Yeni yönetim kurulu üyesi Sevda Çoban özet olarak, Kadınımızın kendine olan öz güveninin beklenen düzeyde olmadığını belirterek, bu yetersizliğin giderilmesi için, erkek-kadın ayırımı yoluna sapmadan, etkili eğitim ve etkinlik faaliyetlerinin planlanıp uygulamaya konulması gerektiğini belirtti.             

Konuşmalardan sonra söz alan yeni yönetim kurulu başkanı Nurettin Güneş, bayanların yönetime katılmasının önemi üzerinde durarak özetle şunları söyledi:

“Üç bayan arkadaşımızın derneğimizin yönetim kuruluna katılma medeni cesaretini göstermeleri gerçekten taktire şayandır. Bu, derneğimizin 30 yıllık tarihinde devrim niteliğinde bir gelişmedir. Değerli arkadaşlarımız sayesinde, derneğimizin etkinlik programları yapılırken sadece erkeklerin bakış açılarıyla hareket edilemeyecek, hayatın diğer yarısını teşkil eden kadınlarımızın bakış açıları da faaliyetlere yansıtılacaktır. Bu sayede hem derneğimiz hem de kadınlarımız toplumsal sahada daha görünür, daha özgüvenli ve daha etkili olacaktır”

Konuşmasının sonunda genel kurul üyeleri ve diğer katılımcılara teşekkür edilerek toplantı sonlandırıldı.

Kâhta Haber/Mustafa KAYAHAN

 

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2023-05-01 20:52 tarihinde yayınlandı. 1213 Defa okundu.