Kürt bilim insanı Mehmet Tayfun’un (M. Malmisanij) yaşam öyküsü ile Kürt dili, tarihi ve edebiyatı alanlarındaki çalışmalarını konu alan bir kitap yayımlandı.
Mehmet Tayfun’un  Çalışmalarını Konu Alan Kitap Çıktı

Kitap, Mehmet Tayfun’un Artuklu Üniversitesi Kürdoloji Bölümünde tez danışmalığını yaptığı Mutlu Can  tarafından kaleme alınmış. Eser bilinen klasik biyografilerden biraz farklı. Zira Tayfun Hoca’nın sadece yaşam öyküsü ile yetinilmemiş. Bunun yanında, Tayfun Hoca’nın birkaç dilde (Kürtçenin lehçeleri, Fransızca, İsveççe, İngilizce, Arapça ve Farsça…) yayımlanmış tüm kitap, makale, şiir ve çevirilerinin ayrıntılı bir listesi verilmiş. Bunlara ilave olarak, kendisiyle yapılmış röportaj ve muhtelif yayınlarda çıkan haberlerin bir dökümünü de sunulmuş. Bu haliyle kitap hem okurların Mehmet Hoca’nın yaşam öyküsünü öğrenme merakını gidermeyi (kısmen) sağlıyor, hem de onun çalışmalarından akademik düzeyde yararlanmak isteyen araştırmacılara bir kaynak olma özelliği taşıyor.

Kitabın son sayfalarına, muhtelif zaman ve yerlerde çekilmiş  epeyce fotoğraf da konulmuş. Bunların içerisinde Tayfun Hoca’nın, Kâhtalı eski öğrencileriyle çektiği fotoğraflar (yakın zamanda) da var. Ayrıca, yazar Mutlu Can, “Kâhta Haber gazetesi” ve “Kâhta Haber Sitesi”nde “Kâhta’da İz Bırakanlar: Mehmet Tayfun” başlığıyla 2013’te yayımladığımız yazıdan alıntı yapıp kaynağın ayrıntılarını vermiş. Bu etik duyarlılığı vesilesiyle kendilerine teşekkür ederiz.

Kitabın bir bölümünde kısa soru ve cevaplara yer verilmiş. Cevapların çoğu düşündürücü. Bazıları ise insanı tatlı bir tebessüme sevk ediyor. İşte bunlardan birkaçı:

“Kîjan bîranîna te gelekî kêfa te tîne?” (Seni en çok mutlu eden hatıran nedir?                                                                                                                

“-Roja ku ez cara pêşîn aşıq bûm” (-İlk defa âşık olduğum gün)

“Tu gelekî ji çi ditirsî?” (En çok neden Korkarsın?)                                                                                                                                            

 -Ji nezanîyê” (-Cehaletten)

“Tu dixwazî çawa bimirî?” (Nasıl ölmek istersin?)

 “-Piçekî dereng û ji nişka ve” (Biraz geç ve ansızın)                                                                                                                                            

Dara Yayınları tarafından yayımlanan kitap, merkezi Diyarbakır’da bulunan Pirtukakurdi Yayınevi’nin www. pirtukakurdi.com adresli satış sitesinden temin edilebileceği gibi diğer online satış siteleri ve kitapçılardan da temin edilebilir.

İstanbul’da ikamet edenler kitabı, Beyoğlu İstiklal Caddesi Elhamra Pasajı’nda bulunan Medya Kitabevi’nde raftan satın almaları mümkün.

Kâhta Haber/Mustafa KAYAHAN 

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2021-09-30 12:09 tarihinde yayınlandı. 2910 Defa okundu.