Kahta ilçesi sınırlarında bulunan güneşin doğuşunun ve batışının en güzel izlendiği yer" olarak bilinen 2 bin 206 metre yükseklikteki Nemrut Dağı, yoldaki kar temizleme çalışmasının ardından turizm sezonunu açtı.
Nemrut Kapılarını Açtı

Adıyaman’ın Kahta ilçesi sınırlarında bulunan güneşin doğuşunun ve batışının en güzel izlendiği yer" olarak bilinen Nemrut Dağı, yoldaki kar temizleme çalışmasının ardından turizm sezonunu açtı.

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan, Kommagene Krallığı’na ait 50 metre yüksekliğinde, 150 metre çapındaki tümülüs ve dev heykellerin bulunduğu 2 bin 206 metre yükseklikteki Nemrut Dağı kar yağışından dolayı yaklaşık dört aydan beri dinlenmeye geçmiş, kapılarını ziyaretçilerine kapatmıştı.Karayolları 87. Şube Şefliği ekiplerinin yaklaşık bir haftadan beri sürdürdükleri kar temizleme çalışması bitti ve Nemrut Dağı, ziyaretçi kabulüne başladı.

Yolun açıldığının haberini alan İspanya asıllı profesyonel fotoğrafçı Salva Spain ve köpeği Trabbi sezonun ilk ziyaretçileri olarak devasa heykellerin karlar altında olduğu Nemrut Dağına çıkarak takipçileri için fotoğraf çekti.Nemrut Dağına hayranlığını dile getiren Spain gazetecilere yaptığı açıklamada, bir çok Avrupa ülkesini gezdikten sonra Türkiye’ye geldiğini, Nemrut Dağına hiç çıkmadığı için sürekli merak ettiğini belirterek şunları söyledi;‘’ Ben güzel yerleri milyonlarca takipçim ile paylaşmak için buradayım. Gelmeden herkes orada karın hala erimediğini ve şartların zor olduğunu söyledi fakat ben burayı mutlaka görmek istediğim için geldim. Büyüklüğü 3 metreyi aşan heykellerini görmek istedim. Burada yol açıldı ve ben ilk ziyaretçi olduğum için mutluyum.’’Salva Spain bolca fotoğraf çekerken ve köpeği Trabbi Nemrut Dağı zirvesinde karla oynayarak mutlu anlar yaşadı.İl Kültür Turizm Müdürü Mustafa Ekinci, Katahaber muhabirine yaptığı açıklamada, 2019 yılında 160 bini aşkın kişinin Nemrut Dağı'nı ziyaret ettiğini belirterek, bu yılki ziyaretçi hedeflerinin geçen sezon rakamını aşmak  olduğunu söyledi.

Kahta Haber

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2020-03-11 08:53 tarihinde yayınlandı. 3021 Defa okundu.