Adıyaman'ın Kahta ilçesi sınırlarında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki Nemrut Dağı'nda, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı milli sporcular İstiklal Marşı okudu, pankart açtı.
Nemrut Zirvesinde 19 Mayıs Kutlandı

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla "Dünyada güneşin doğuşu ve batışının en güzel izlendiği yer" olarak bilinen UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi'ndeki Nemrut Dağı zirvesinde etkinlik düzenledi.

Adıyaman'ın Kahta ilçesi sınırlarında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki Nemrut Dağı'nda, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı milli sporcular İstiklal Marşı okudu, pankart açtı.

Nemrut Dağı'nın zirvesindeki devasa heykellerin arasında gerçekleştirilen etkinlik sayesinde bölgenin tanıtımına katkı sağlanması hedefleniyor.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Fikret Keleş, Kahtahaber muhabirine, 102’nci yılı ülke olarak büyük bir coşku ile kutlanan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını gençlerin büyük başarı elde ederek elde ettikleri başarılarını Nemrut Dağı zirvesinde kendi bayramlarında İstiklal Marşı okuyarak taçlandırmak istediklerini belirtti.

Milli sporcular ile birlikte Dünyanın 8. Harikası olarak bilinen, UNESCO tarafından dünya kültür mirasları arasında yer alan, 2 bin 202 metre yükseklikte Türk Bayrağını dalgalandırarak İstiklal Marşı eşliğinde 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını göğüslerini kabartarak kutladıklarını dile getiren Keleş, şöyle konuştu:

‘’Buraya gelen sporcularımız ilimizi ve ülkemizi en güzel şekilde temsil eden milli sporcularımızdır. Bizde bu güzel günümüzü sporcularımıza beraber Dünyanın en yüksek açık hava müzesi olma özelliğine sahip Nemrut Dağı’nın zirvesinde kutlamak istedik. Malumunuz 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı bu milletin medeniyetlere, bu ülke düşmanlarına karşı topyekûn başkaldırı tarihidir. Bu anlamda ülke gençliğine hızla gelişen ve globalleşen dünyada kendilerini güncellemeleri sağlayarak gençlik, spor kültür ve sanat ve her alanda olduğu gibi güçlü Türkiye olma konusunda gençlerimizi süratle dünyanın değişen koşularına hazırlamak olmalıdır. Ben bu duygular ile 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını rahmetle ve saygıyla anıyorum.’’

Milli sporcular bayramlarını Nemrut Dağı zirvesinde kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını, bu güzel ve özel günü asla unutmayacaklarını söylediler.

Milli sporcular Nemrut Dağında çeşitli gösteriler yaptıktan sonra hatıra fotoğrafları çekerek zirveden indiler.

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2021-05-19 12:14 tarihinde yayınlandı. 1851 Defa okundu.