Aslen Samsatlı olan Anayasa Mahkemesi Başraportörü Hamit Yelken Yargıtay üyeliğine getirildi.
Samsatlı Yelken, Yargıtay Üyesi Oldu

Yeni Yargıtay Üyesi Hamit Yelken kimdir? Nereli? Kaç yaşında? Hangi okullarda okudu?

1976 yılında Adıyaman’ın Samsat ilçesinde dünyaya gelen Hamit Yelken, ilk ve ortaöğrenimini Adıyaman’da tamamlamıştır. 1995 yılında başladığı Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1999 yılında mezun olduktan sonra avukatlık stajına başlamıştır.

Meslek yaşamına 2000 yılının ağustos ayında adli yargı hâkim stajyeri olarak başlayan Hamit Yelken, hâkimlik stajını dönem üçüncüsü olarak tamamlamıştır. Dalaman, Kuluncak, Savaştepe, Gelibolu, İskenderun ilçelerinde on yılı aşkın süre hâkim olarak çalıştıktan sonra 8/7/2011 tarihinde Anayasa Mahkemesi raportörü olarak atanmıştır.

17/2/2015 tarihinde Anayasa Mahkemesi Genel Sekreter Yardımcısı olarak görevlendirilmiştir. Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcılığı görevini sürdürmekte iken 13/6/2017 tarihinde eğitim için yurt dışında görevlendirilmiştir. Amerika Birleşik Devletleri’nde North Carolina State Üniversitesinde bir yıl süreyle yabancı dil eğitimi ile birlikte çeşitli hukuki araştırmalar gerçekleştirmiştir.

2018 yılının ağustos ayında yurda dönen Hamit Yelken, 10/8/2018 tarihinde Anayasa Mahkemesi Genel Kurul Başraportörü olarak görevlendirilmiş ve hâlen bu görevine devam etmektedir.

Yüksek lisansını hukuk sosyolojisi alanında yazmış olduğu ve Avrupa Birliği Sürecinde Yargı Reformlarını ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nu birey hakları temelinde incelediği teziyle sonuçlandırmıştır.

Kamu hukuku alanındaki doktora çalışmasını ise, anayasa yargısının en önemli tartışma ve uygulama konularından biri hâline gelen Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine ilişkin teziyle tamamlamıştır.

“Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerinin Anayasal Denetimi” adlı yayınlanmış bir kitabı ile başka eserleri  (tebliğleri) bulunmaktadır.

Anayasa Mahkemesindeki görevinin yanı sıra Türkiye Adalet Akademisinde Anayasa Hukuku ve Anayasa Yargısına ilişkin dersler veren Dr. Hamit YELKEN evli ve üç çocuk babasıdır.

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2022-10-13 09:48 tarihinde yayınlandı. 3572 Defa okundu.