Adıyaman Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Mehmet Salih Şahan, Kahta Ziraat Odası Başkanı F.Rüştü Zorlu Turanlı,Çelikhan Ziraat Odası Başkanı Abdurrahman Kaya’nın Tütün ile ilgili basın açıklaması.
Ziraat  Oda Başkanlarından Tütün Açıklaması

Yakın geçmişe kadar Sarmalık kıyılmış tütün üretimi ve ticareti ,ilimizde çok ciddi sıkıntılar içerisinde yapılmıştır.zaman zaman üreticilerimizin cezalar aldığı ürünlerine el konulduğu,bu sebeple bir çok mağduriyetler yaşandığı görülmüştür. Yaşanılan bunca sıkıntılara rağmen üreticilerimiz tütün üretiminden vazgeçmemiş,ilimiz ekonomisine çok ciddi katkılar sağlamışlardır.

İlimiz için bir marka bir değer haline gelen sarmalık kıyılmış tütünümüzü kaybetmemek adına Milletvekillerimizle,Odalarımızla  ve diğer Sivil Toplum Kurluşlarımızla birlikte büyük mücadeleler verdik.Bu mücadelemizin sayesinde tütünümüzü çok iyi bir konuma getirmiş olduk.

On beş yıl öncesine kadar tütünün bırakın ticareti,taşınması bile yasaktı. Milletvekillerimizin büyük çabalarıyla yasaklı tütünün 50 kiloya kadar taşınması serbest hale getirildi.sonrasında tütündeki vergi oranının  yüzde seksen üç lerden yüzde kırka düşürülmesi,akabinde  tütün yönetmeliğinin çıkarılması,sigarada kullanılan yerli tütün oranının yüzde onbirden kademeli olarak yüzde 30 lara çıkarılması,tütünün bitkisel ürün gurubuna alınarak yatırımlarla desteklenmesi bunlar büyük başarılardır.

İlimizde son aylarda gerekli başvurularını yaparak yasal statü kazanmış yaklaşık on Sarmalık kıyılmış tütün kooperatifi tesisleşme aşamasına gelmiştir.ancak tüm dünyada olduğu gibi ülkemizdede boy gösteren pandemi süreci kooperatiflerin eksikliklerini tamamlaması açısından sıkıntılar yaratmış ve henüz faaliyet çalışmalarına başlayamamışlardır.Başta Kahta ve Çelikhan ziraat odaları olmak üzere kısıtlama sürecinin 1 temmuzdan sonra 6 ay daha uzatılması yönünde Milletvekillerimize görüşlerimiz ve taleplerimizi ilettik.AK PARTİ Adıyaman Milletvekilimiz sayın Ahmet AYDIN’dan aldığımız haberde kooperatiflerin eksikliklerini tamamlayabilmesi için 6 ay daha yani 1 ocak 2022 yılına ertelenmesi için torba kanununa teklif koyacaklarını söylediler.

Tütün adıyamanımız için vazgeçilmez bir üründür.Tütün sayesinde gençlerimiz evleniyor,istihdamlar yaratılıyor en önemli yanı ise tütün sayesinde Adıyaman asayiş konusunda en rahat il olma özelliğini taşımaktadır.Çünkü ilimiz üreticisi eve götüreceği ekmeğinin,çocuklarının eğitimi ve       geçimini sağlamaktan başka hiçbir şey düşünmemektedir.

Başta Kahta ve Çelikhan Ziraat Odalarımız olmak üzer tüm  üreticilerimizin sorunlarını her aşamada ilgili makamlara ilettik ve iletmeyede devam edeceğiz.

Tütün üreticilerimize şunu söylemek istiyorum.Tütün üzerinden siyaset ve provakasyon yapmak isteyen kişilere meydan vermeyin haklı olan davanızdan haksız duruma düşmeyin.O kişilerin isteği huzur kenti olan adıyamanımızda kargaşalık         yaratarak farklı çıkarlar elde etmektir.Konuyu provake ederek tütün üreticimizin ekmeğiyle oynanmasına hiçbir çiftçimiz,üreticimiz asla müsamaha göstermemelidir.

Geçmişte taşınması hatta bulundurulması bile yasak olan tütünümüz,ilk defa yasal hale geliyor.Hiçbir çiftçimiz ve hiçbir üreticimiz endişe etmesin tütünümüz yakın süreçte kaçak olarak anılmaktan çıkacak, üretimi ve ticareti hiç kimsenin mağdur olmayacağı şekilde,kooperatifler sayesinde çok kolay şartlarda yapılacaktır.

 

 

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2021-07-03 17:54 tarihinde yayınlandı. 2941 Defa okundu.