Mitolojik anlatıma göre Apollon çabucak büyür, yakışıklı bir delikanlı olur ve hep de öyle kalır. Yakışıklılığı sayesinde sıra dışı aşk maceraları da yaşar. Onun tutkulu sevgisinin bazı âşıklarının hayatına mal olduğu rivayet edilir.
Güneşin Doğuşunu İzleyen Apollon

Güneş Tanrısı olarak bilinen Apollon, Baş Tanrı Zeus ve ilahe Leto’nun oğlu olup Ay Tanrısı Artemis’in erkek ikizidir.

Tanrıça Hera Leto’nun kocası Zeus’tan gebe kaldığını öğrendiğinde çılgına döner. Yer Tanrıçası Demeter’e Leto’nun yeryüzünde doğurmasına izin vermemesini emreder. Doğum Tanrıçası hemşire Eileithyia’yı Olympos’ta zorla alıkoyarak olası doğuma yardımcı olmasının önünü keser. Hera, yeryüzündeki bütün rahip ve rahibelerini, hiç kimsenin Leto’ya yer vermemesi konusunda uyarır. Haber rüzgâr hızıyla yayılır. Hera’nın kin ve intikam hırsını bilen insanlar da Leto’nun kendilerine sığınmasına izin vermez. Zeus, çocuğunu karnında taşıyan Leto’unun çaresizliğini tanrılar katında üzüntüyle izlemektedir.

Vaziyeti fark eden diğer tanrıçalar Hera’yı mücevher hediyelerle oyalayıp kandırdılar. Bu arada Leto, “Delos” adasında doğum yapacak yer bulur. Hera’nın esaretinden kaçma fırsatını kavuşan Doğum Tanrıçası da Olympos’tan aşağı inip doğuma yardımcı olur.

Apollon’un doğmasıyla birlikte küçük ada altın sarısına dönüşür. Taş, kum ve çakıldan ibaret olan o çorak yer bir anda rengârenk çiçeklere ve yemyeşil ormanlara bürünür. Daha göbeği yeni kesilmiş bebek Apollon bir “lir” getirtip çalmaya başlar. Lirin harika sesini duyan “Nymphe”ler (=Nimf: Peri) çılgınca raks etmeye başlar ve adadaki mükemmel yaşam armonisini tamamlanır.

Mitolojik anlatıma göre Apollon çabucak büyür, yakışıklı bir delikanlı olur ve hep de öyle kalır. Yakışıklılığı sayesinde sıra dışı aşk maceraları da yaşar. Onun tutkulu sevgisinin bazı âşıklarının hayatına mal olduğu rivayet edilir.

Apollon’un Görevleri

Apollon’un Grek Pagan inancında Güneş Tanrısı olarak kabul edilir. Gelecekle ilgili kehanetlerde bulunmak onun en önemli görevidir. Bu özelliği nedeniyle Delfi Kehanet Tapınağı ona adanmıştır. Kehanet ayinlerini Pythia adı verilen genç ve güzel bir kadın yönetir. Apollon’ndan alındığına inanılan kehanetler önemli bağışlar karşılığında bu kadın aracılığıyla ilgili kişiye bildirilir

Apollon’un güzel sanatlar, özellikle müzik ilahı olduğu inancı da vardır. Lir, onun varlığıyla bütünleşmiş bir müzik aletidir.

Apollon’un Heykel ve Resimlerde Tasviri

Apollon, genellikle ayakta, atletik, yakışıklı ve sakalsız olarak tasvir edilir. Bu tasvire göre o asla yaşlanmaz; güzelliğinden hiçbir şey kaybetmez. Saçları bukle bukledir. Çoğu kez, başına takılmış defne,

zeytin veya mersin ağacı yapraklarından bir çelenk bulunur. Bazen, muhteşem bir kral gibi giyinik olarak tasvir edildiği de olur.

Kâhta Haber/Mustafa KAYAHAN

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2021-04-06 20:35 tarihinde yayınlandı. 1731 Defa okundu.