Sözcüklerin kalpleri kırılırsa onlarda sizi ve sevdiklerinizi kırar. Konuşurken, yazarken ihmal edilmemeli hiçbir harf zira bir harf devlet kurar bir harf devlet yıkar.
Helen Rumeysa Yetiş: Kelimelerin Keskinliği

Kirpiklerim göz kapaklarıma baskı uygularken uykumu açmak için içtiğim sert kahvemin son yudumunu alıyorum. 

Uyku, kuzu postu giymiş bir kurt edasıyla beni kandırırken son bir dirençle karşı çıkıyorum ona.  Niyeti iyi besbelli uykunun lakin üslubu pek bir asabi pek bir hırçın.

Kelimelerini yanlış seçiyor ve kendini yanlış anlatıyor. Kızıyorum bu konuda ona. Nice dostluklar, ilişkiler, yarenlikler bitmiş tek bir sözcüğün yanlış kullanımıyla. Kelime deyip geçmeyelim zira odur ki hakareti iltifata, iltifatı hakarete döndüren. 

Kendini yanlış anlattığı için nice kelleler gitmiş ve kendini doğru anlattığı için nice kelleler bağışlanmış. 

Kelimeler zihnin boyasıdır resmi canlandıran şekillendiren ve var eden ancak onlardır. Kelimeler olmadan düşünülemez eh madem öyle dünyayı yönetenin de kelimeler olduğunu söyleyebiliriz.

Bazı kelimeler vardır ki hırçın dalga misali önünde ne var ne yok alır götürür her tarafı darmaduman eder. 

Ve bazı kelimeler vardır ki kalpleri yumuşatır, gönülleri kazanır.

Çoğu insan ruhundakini olduğu gibi akıtamaz kelimelerle. Bu yüzden nice kalpler kırar nice yanlış anlaşılmalara yol açar. Bu yüzdendir aslında kitapları altın değerinde görmem.

Nasıl konuşacağını değil belki ama düşüncelerini nasıl aktaracağını öğretir sana. Kelimelerini yumuşatır kitaplar. Bir düşünüp bin söyleyeceğine bin düşündürüp bir söyletir.

Sözcüklerle oynamak bıçak sırtında yürümeye benzer, en ufak bir hata köprüleri yıkar. Lakin cesaret gerektiren bu eylem hayata anlam ve tat katar. Kibarca yaklaşıldığı sürece sözcükler dost, kardeş, yarendir.

Sözcüklerin kalpleri kırılırsa onlarda sizi ve sevdiklerinizi kırar. Konuşurken, yazarken ihmal edilmemeli hiçbir harf zira bir harf devlet kurar bir harf devlet yıkar.

Pek bir korkuttum sizi sözcüklerden sanırsam lakin mühim olan korkuların üzerine gidebilmektir.

Yazalım, çizelim ve konuşalım doğruyu bulana kadar gerçeği öğrenene kadar denizler çekilene güneş sönene kadar devam edelim.

Helen Rumeysa Yetiş/ KAHTA HABER

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2022-01-14 14:45 tarihinde yayınlandı. 1011 Defa okundu.