Hepimiz farklıyız birbirimizden. Farklı düşünceler ,farklı hayaller, farklı umutlar... Bunca farklılığın güzelliğine rağmen aynı kalıba konulmaya çalışılıyoruz.
Helen Yetiş: Sınav Baskısına Baskın

Penceremden içeri girmeye çalışan kar tanelerine tebessümle bakıyorum. Gözlerimi bu hırslı kar tanelerinden çekip biraz arkasındaki yeni serpilmiş ağacın ince yaprağına düşen minik kar tanelerine çeviriyorum. Bunlar ise daha sakin daha yavaş bir şekilde düşüyor yumuşak yaprağın üstüne. Bir çeşit anlaşma yapılmış zannımca yaprakla aksi halde bu kadar dikkatli olur mu bir kar tanesi.

Aklıma biz insanların da bu kar tanelerine benzediği düşüyor. Hepimiz farklıyız birbirimizden. Farklı düşünceler ,farklı hayaller, farklı umutlar... Bunca farklılığın güzelliğine rağmen aynı kalıba konulmaya çalışılıyoruz.

Özellikle meslek seçimi ve ders konusunda.

Ebeveynlerin birçoğu çocuklarını kendi istedikleri mesleklere yönlendirmek istiyor hal böyle olunca da sınavlar ve dersler konusunda yoğun bir baskı kuruyorlar. Halbuki her çocuk farklı ilgi alanlarına ve farklı yeteneklere sahiptir. Dünya da ses getirebilecek bir ressam olma kapasitesine sahip birine zorla hukuk için istemediği dersleri çalıştırırsanız o çocuk ne ressam ne avukat olur.

Hiç unutmuyorum bir arkadaşımla sohbet esnasında basit bir okul sınavından yüksek almak için sabaha kadar ağlayıp dua ettiğini söylemişti. Ailesinden düşük not alırsa duyacağı sözlerden korktuğunu dile getirmişti. Kendimi arkadaşıma yardım edemediğim için çok çaresiz hissetmiştim. Ne diyebilirdim ki ne söylersem iyi gelirdi ona ?

Bu ailenin çocuğuna uyguladığı sınav baskısı kızın psikolojik sıkıntılar çekmesinden başka ne işe yaradı ki ?

Çocuk ailesinden azar değil destek sözleri duymak ister ancak taktir ona yola çıkma gayretini verir.  Aileler sınav konusunda çocuklarına daha ılımlı yaklaşmalı aksi halde çocuk ailesinin gözünde ancak sınavı geçerse değer kazanacağını düşünür. Baskı isyan doğurur. Sınav konusunda çokça baskı görmüş çocukların sınavlardan kaçması ders çalışmak istememe gibi durumları bir çeşit isyandır zannımca.

Değer verdiğim biri bir söz söylemişti zamanında ‘Sınavlar sizin mutlu olmanız için vardır sınavların amacı istediğimiz hedeflere bizi ulaştırmaktır aslında. Bir araç olarak nitelendirmeliyiz sınavları amaç olarak değil. Bizler sınav baskısı görmek değil sınava karşı daha anlayışlı davranılmak istiyoruz.

Hepimiz doktor, avukat, mühendis olmak zorunda değiliz sevgili ebeveynler. Bizler iyi bir ressam, başarılı bir heykeltıraş, usta bir müzisyen olabiliriz. Umarım bizlere karşı daha anlayışlı olursunuz.

Diyerek bitirmek isterim sözlerimi. Hazır yarıyıl tatiline adım atmışken tüm ebeveynlerin ılımlı ve anlayışlı tüm çocukların mutlu ve stressiz bir tatil geçirmesini dilerim. 

Helen Rumeysa Yetiş/Kahta Haber

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2022-01-27 14:57 tarihinde yayınlandı. 850 Defa okundu.