Siyasetçi Kemal Çetinkaya, İzmir'de yapılan saldırıyı kaleme alarak herkesin tarafını belli etmesini, şiddeti ve nefreti kınamasını istedi.
Kemal Çetinkaya İzmir Olayını Kaleme Aldı

Çetinkaya'nın yazısı:

Değerli dostlar geçen hafta hesabımdan Ak Parti ve Halkların Demokrasi Partisi ile ilgili iki tane yazı yazdım, sizden gelen eleştiri ve yorumlara istinaden daha geniş kapsamlı bir yazı yazmayı düşündüm. Önümüzdeki haftalar içerisinde de ittifaklar ve diğer siyasi partiler ile ilgili kendi tespitlerimi sizlerle paylaşacağım. Yazacaklarım benim tespitlerim ve değerlendirmelerimdir. Medeni kurallar çerçevesinde yapacağınız türlü eleştiri ve yorumlarınızı saygı ile karşılarım.
Halkların Demokrasi Partisi, Siyasi Partiler Kanununa göre kurulmuş, Seçim Kanununa göre seçimlere girmeye hak kazanmış, en son yapılan genel ve mahalli seçimlerde altı milyon civarında oy almış yasal bir siyasi parti olup, Türkiye’nin üçüncü büyük partisidir.
Bu siyasi partinin mensupları da, diğer siyasi partiler mensupları gibi il ve ilçe teşkilatlarında görev alacakları veya seçimlere girecekleri zaman adli ve idari makamlardan gerekli belgeleri alarak görev yaparlar ve yapılan seçimlerde seçilirler. Diğer siyasi partilerin sahip oldukları hak ve yükümlülüklere sahiptirler.
HDP Türkiye’nin bütün illerinde teşkilatlanmış, İl ve ilçe teşkilatları bulunmakta ve toplumun farklı kesimlerinde oy alan siyasi bir harekettir. Partinin yönetici kadrosunun çoğunluğu aynı siyasi eğilimlere sahip olsa da, Parti teşkilatlarında ve parlamentoda bulunan milletvekilleri arasında toplumun değişik kesimlerinde çok değişik siyasi eğilim ve farklı görüşlere sahip bir yapıdan oluşmaktadır. Parti homojen bir yapıya sahip olmayıp, heterojen bir yapıya sahiptir.
Siyasi bir partiyi, yöneticileri ve mensuplarını sürekli terör üzerinde eleştirilerek, suçlanarak, dışlanarak ,demokratik yapının dışına itilerek ,yasadışı örgütler ile bağlantılı olarak göstermenin yasal ve hukuki dayanakları bulunmamaktadır.
En son yapılan genel ve mahalli idareler genel seçimlerinde millet vekillerine yapılan muamele ile seçilen belediye başkanlarının görevden alınarak yerine kayyum atanmasının yasal ve hukuki olduğu söylenemez. Eğer belediye başkanı seçilme yeterliliğini kaybetmiş ise yasalara göre belediye meclisi üyeleri arasında seçim yapılır ve en çok oyu alan belediye başkanı seçilir.
Sn. Cumhurbaşkanımızın İstanbul büyükşehir belediye başkanlığı görevinden alınması ve en son İstanbul, Ankara, Balıkesir ve Bursa Büyük Şehir Belediye Başkanları görevden alınınca yerlerine belediye meclisince yapılan seçimlerde en çok oyu alan belediye başkanı seçilmiştir. Hukuk ve kuralları herkese için eşit ve adil olmalıdır.
Halkların Demokrasi Partisi milletvekilleri ve belediye başkanlarına yapılan bu muamele sadece onlara yapılan hukuksuz bir işlem olmayıp, aynı zamanda bu partiye oy veren seçmenlerin iradelerinin yok sayılması demektir.
HDP, yasalara göre kurulan ve yasalar gereğince seçimlere giren bir siyasi parti olduğuna göre ,bu siyasi partin de diğer siyasi partiler gibi yasalara ve kanunlara uymak mecburiyeti ve zorunluğu bulunmaktadır.
Hiçbir siyasi parti yasalara aykırı hareket ve davranış içerisinde bulunamayacağına göre, HDP'nin de yasal olmayan kanun dışı davranış ve eylem içerisinde bulunma hakkı yoktur.
Bir siyasi parti gibi hareket etmeli ,teşkilatlarına ve mensuplarına sahip çıkmalı, seçim ve diğer çalışmalarında yasa dışı hiçbir örgüt ve yapıya hizmet etmemelidir. Gücünü sadece halkında ve seçmenlerinde almalıdır.
HDP sadece doğu ve güneydoğu bölgesinde oy almıyor, bölgede aldığı oylardan fazlasını diğer bölgelerde Akdeniz Ege, Marmara ve diğer bölgelerde oy alıyor. Sadece bir bölgenin sorunlarıyla değil, ülkenin tüm sorunlarıyla ilgilenmelidir.
Sivil, silahsız ve masum vatandaşlarımız başta olmak üzere yapılan her türlü vahşet ve katliamları tereddütsüz kınamalı ve karşı duymalıdır.
Ben bir insan, Müslüman ve birey olarak meselenin iyi anlaşılması için bir kaç örnek ile yapılan terör eylemlerini tereddütsüz, ön koşulsuz olarak kim tarafından yapılırsa yapılsın kınamak istiyorum.
Ankara Kızılay Meydanında , Ankara Gar İstasyonunda ,Diyarbakır meydanında , Suruç’ta , Sivas Madımak , Erzincan Başbağlar ,Bingöl’de izinden dönen silahsız 33 askerin infaz edilerek katledilmesini. Yukarıda saydığım bütün katliamları Lanetliyorum/Kınıyorum.

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2021-06-20 14:13 tarihinde yayınlandı. 1312 Defa okundu.