Bu ayda biz ailelere yardım yapalım derken bu küçük esnafın ciddi biçimde etkilenmesine sebep oluyoruz. Ramazan Kolileri ya mahalledeki bakkallarda hazırlanmalı ya da Borç defterleri satın alınarak o mahalledeki insanlar rahatlatılmalı.
Ramazan Kolileri nerede hazırlanıyor?

Kuşkusuz Ramazan Ayı'nın başlamasıyla Müslümanlar arasında çok güzel bir gelenek haline gelmiş bir yardım kampanyasının genel adı haline gelmiş Ramazan Kolisi...
Bu konuda dernekler tatlı bir rekabet halindedirler. Ancak gözden kaçan ve kanaatimce çok önemli olan bir iki hususa değinmek istiyorum.
Birincisi; Ramazan Kolileri nerede hazırlanıyor?
Genelde ucuz olsun diye zincir marketler tercih ediliyor, bence bu yanlış. Neden mi ? Sonuçta Ramazan Kolileri fakir insanlara yardım olarak veriliyor ve genelde bu insanlar kenar mahallelerde oturuyor. Zincir Marketlerden alınan Koliler ; mahalle bakkallarının cirosunu ciddi oranda düşürüyor. Koliler hazırlanırken bu hususun dikkate alınması gerekir. Mahalle Bakkalları kendi çaplarında, mütevazi sermayelerle bir ailenin geçimini sağlayan, çoğunlukla yardım edilen hedef kitleye veresiye satış yapan işletmeler. Bu ayda biz ailelere yardım yapalım derken bu küçük esnafın ciddi biçimde etkilenmesine sebep oluyoruz. Ramazan Kolileri ya mahalledeki bakkallarda hazırlanmalı ya da Borç defterleri satın alınarak o mahalledeki insanlar rahatlatılmalı. Bu şekilde yapıldığında yapılan yardımın daha anlamlı olacağını düşünüyorum. Hem mahalle bakkalı rahatlamış hem de oradaki bir çok aile büyük bir yükten kurtulmuş olur. Kanaatimce bu tavır Yüce Rabbimizin Rızasına daha uygun olacaktır.
İkincisi ; Farklı dernekler ve şahısların ayni aileye Ramazan Kolisi bırakması olası görünüyor. Koliler; Gıda Kolisi, gıdanın belli bir kullanım süresi var. Bu durum israfa neden olur. Yardım yapalım derken israfa neden olmak hayır sahibi hiç kimsenin istemeyeceği bir şey. Bu nedenle, en azından Ramazan'da Tüm dernekler birlikte hareket edebilir. Bir zamanlar Kahta Gönüllüler Platformu diye bir üst kurul vardı. Bu veya buna benzer bir platform kurulup kaynak israfı ortadan kaldırılabilir. Maksat yardım yapmaksa bu Gıda Kolisi olmak zorunda değil. Gelen yardımlar bir havuzda toplanır. Yardım edilecek aileler Sosyal Hizmet envanteri veya bu konuda çalışması olan derneklerin envanteri kullanılır. Bir aileye bir yardım Kolisi düşecek şekilde planlama yapılır. Yardım parası artarsa kalan miktar ailelere nakdi yardım veya fatura ödeme biçiminde yansıtılabilir.
Amaç Allah Rızasını kazanmak, Rabbin Rızası hedefleniyorsa usulde Rabbin hoşuna gidecek biçimde olmalı.
Cahit Çelebi-Kahta Haber

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2021-04-20 12:56 tarihinde yayınlandı. 1064 Defa okundu.