Kahta Anadolu Lisesi öğrencilerinden Şefika Sulhan'ın ''Bir toplumun zenginliği her bir bireyinin farklılıklarıyla oluyor'' dediği Adalet-i İctimaiyye yazısını sizinle paylaşıyoruz.
Şefika Sulhan: Adalet-i İctimaiyye

Adalet-i İctimaiyye

 Dünyamızın en büyük sorunlarından olan adalet-i ictimaiyye varlığını günümüzde de sürdürmektedir. Bir elimizin beş parmağı bir değilken bütün insanları neden aynı bireylere dönüştürmeye çalışıyoruz. Bir toplumun zenginliği her bir bireyinin farklılıklarıyla oluyor. Bizler neden bu farklılıkları kabul etmek varken tekdüzelik popülaritesine kapılıyoruz.

Bir gökkuşağını gökkuşağı yapan asıl sebep renklerinin farklı olmasıdır. Yoksa gökkuşağı gökkuşağı olmaktan çıkıyor.

Lakin bizler o kadar sabit fikirliyiz ki farklı olanı kabul etmez herkes ile aynı yapmaya çalışırız. Peki, hiç düşündünüz mü acaba bunu yaparken doğru mu yapıyoruz, ya farklı olmak doğruysa? Bizlerin ilk hatası ise sınavlardan itibaren başlıyor.

Misal; bir maymun, bir fil, bir zürafaya ağaca çıkın diye komut veriyorsunuz. Bir filin doğası gereği ağırlığını, bir zürafanın doğası gereği uzunluğunu görmezden geliyoruz. Peki, ağaca çıkamayan fil ile zürafa başarısız mıdır? ,Tabi ki de hayır, hepsi farklı yeteneklere sahiptirler.

Aslında biz insanlarda öyleyiz. Bir öğrenci matematik yapamaz ama Türkçesi iyidir. Bir başka öğrenci ise resimde iyidir ama diğer dersleri kötüdür. Peki bu öğrenciler yeteneksiz oluyorlar mı? Bizler zamanla kimliğimizi, benliğimizi kaybediyoruz. Sadece mesleğine bakıyoruz. En büyük hatalarımızdan bir diğeri ise içinde insan sevgisi olmayanı doktor, adalet hakkında merhameti eksik olanı ise hâkim yapıyoruz.

Eğitimde bu denli hata varken gelişmemizde bir o kadar olanaksız oluyor. Bu yüzden toplumumuzdaki bireyler öz güvensiz oluyorlar.

Bizler aynı hayatı yaşamadığımıza göre aynı hayallere, düşüncelere ve yeteneklere sahip olmamamız da apaçık bir gerçektir.

Octavio Paz'ın " yaşam çoğulluktur, ölüm tekdüzelik." Cümlesi ise bu hipotezi destekler niteliğindedir. Eugene O'Neill ise " her insanın hayatı, duvarları aynadan tek kişilik bir hücredir. " Sözü ile bizlere herkesin farklı olduğunu kanıtlar niteliktedir.

Şefika Sulhan

Kâhta Anadolu Lisesi

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2021-10-18 14:26 tarihinde yayınlandı. 1505 Defa okundu.