Kahta Borsa İstanbul Anadolu lisesi öğrencilerinden genç yazarımız Zühre Naz Yılmaz bu hafta köşesine tüm insanlığın ekmek kadar, su kadar hatta nefes kadar muhtaç olduğu Umudu ele aldı
Umuda Yolculuk

"Umut bir ağaca benziyordu. Yüreğinden düşen giryeler birer birer yere serilen yapraklar gibiydi.

Gövdesi kalbin, düşen yaprakları kaybettiklerimizin, ilkbaharsa yepyeni bir umudun habercisiydi. Soğuk ve Zemheri günlerde elinde bir kutu kibrit ile ellerini ısıtabileceğine inanan kibritçi kızın hikayesinde gizliydi.

Her kibrit yanıp sönünce sadece 10 saniye, mutluluğu içinde hissedip, bir diğer kibritte daha da mutlu olacağına kendine inandırmaktır umut. Buna rağmen kimileri umudunu emanet edecek yer bulamaz, kimileriyse gönderir onu saklı kente. Hatta belki de tüm umutların saklandığı bir yer vardır gerçekleşemeyeceklerini bildikleri için.

Bu yüzdendir belki insanların duygularını, hislerini hatta her şeyini kaybedip bir daha umut beslememesi.

Umudunu kaybedenlerden olmamaya çalışmak ise ayrı bir çaresizlikti, içlerinde her şeyin bitmesine rağmen hala kandırırlar kendilerini "Umudumuz koskoca dünya da bir mum ışığı kadar da olsa hala var" diyerek girerler çaresizlik oyununa.

Asıl umudunu kaybedenler bu düşünceye kendini inandırmış kişilerdi. Bu demek olmuyor ki kaybettiğimiz için tüm dünyaya bakış açımızı değiştireceğiz, aksine kaybettiğimiz için daha da güçlenip saklı kenti yıkıp yeni bir hayat kuracaktık.

 Umudunu kaybedenlere onu geri verip, kaybettirenlerin ise umudunu alıp bir diğerine armağan edecektik.

Çünkü güçlü olmak bunu gerektirirdi.

Çünkü umudunu kaybetmek güçsüz olmak demek değildi, daha da güçlenip savaşmaktı."

 

Zühre Naz Yılmaz

Borsa İstanbul Anadolu Lisesi

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2022-01-05 12:57 tarihinde yayınlandı. 1297 Defa okundu.