Adıyaman Demokrasi Platformu Adına açıklama yapan Mehmet Şimşek düzenlenecek olan Uluslararası Nemrut Festivali hakkında açıklama yaptı.
Adıyaman Demokrasi Platformu  Açıklaması

BASINA VE KAMUOYUNA

Adıyaman’da kamu kurum ve kuruluşlarının 18.02.2020 tarihindeki “Adıyaman Uluslararası Nemrut Festivali” ile ilgili çalışmalar Platformumuzca titizlikle takip edilmektedir. Öncelikle Adıyaman’ın kalkınmasına katkı sunan herkese teşekkür ederiz. Ancak daha katılımcı bir süreç ile festivalin yürütülmesi isteğimizi kamuoyuna duyurma gereği duyduk. Bu kapsamda; 1. Adıyaman’da mülki amirliğin öncülüğünde yapılan toplantıya katılan kurum ve kuruluş temsilcilerini incelediğimizde bu toplantıda neredeyse hiçbir İlçe belediye başkanı, ilçe kaymakamı ile ilçelerdeki STK temsilcilerinin katılmadığını görüyoruz.

2. Bu kurum ve STK temsilcileri kendi istekleriyle mi katılmadılar yoksa davet mi edilmediler? Toplantı yapılacağına dair bilgilendirme yapıldı da kendileri mi katılmadı? Bizce bu konu açıklığa kavuşturulmalıdır.

3. Adıyaman’ımızın tarihi, turistik, ekonomik, kültürel ve sosyal kalkınması siyasi çekişmelere heba edilmeyecek kadar bizim için önemlidir.

4. Demokratik katılımın olmadığı tepeden inme kararların Adıyaman’ın tüm ilçelerine kaybettirmesinden başka bir işe yaramadığını görüyoruz ve bu durumun biz gurbette yaşayan Adıyamanlıları son derece üzdüğünün bilinmesini isteriz.

5. Biz gurbetteki Adıyamanlılar olarak doğduğumuz toprakların sahipsizliğinin bir de siyasi iç çekişmelerle göz göre göre daha kötüye gitmesine izin verilmemesi konusunda kararlıyız.

6. Biz gurbetteki Adıyamanlılar olarak bu festivalin bir paydaşıyız. Paydaş olarak gurbetteki Adıyamanlıların festival süreçlerine dahil edilmesinin göz ardı edilmemesi konusunu bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.

7. Adıyaman’ın marka değerlerinden biri olabilecek Adıyaman Uluslararası Nemrut Festivalinin daha geniş kitlelerin katılımıyla istişare edilmek suretiyle organize edilmesi, siyasetten uzak Adıyaman halkının tarihi ve kültürel değerlerine uygun olarak halkın yararına olacak şekilde yeniden daha geniş bir istişare kurulu oluşturulmasını talep ediyoruz. Bu talebimizin takipçisi olacağımızı tüm Adıyaman’da yerleşik ve gurbetteki halkımıza duyuruyor ve bu talebimizin hep birlikte takipçisi olmaya çağırıyoruz.

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2020-02-25 10:14 tarihinde yayınlandı. 2214 Defa okundu.