Prof. Dr. Baskın Oran'ın yorumuyla Muzaffer İris'in yazdığı Soğan Kabukları Adıyaman Süryanilerinin Tarihi kitabı
Adıyaman Süryanilerinin Tarihi

Eğer tüm dünyada tamamen masum ve çok mazlum bir halk arıyorsanız, o halk Süryanilerdir. Tamamen masum; çünkü tarih boyunca hiç devlet kurmamış, yaşadığı ülkenin resmî sahibi olmamış, iktidarda bulunmamış bu halk asla hiç kimsenin tavuğuna kışt demedi. Ama masumluğun ve sessizliğin bedeli olarak hep baskı gördü.

 Zaten Süryaniler yaşadıklarına da aynı adı koydular: Kılıç. Sayfo. Anavatanları Tur Abdin’de yaşananlar böyle olunca, çok daha seyrek olarak bulundukları Adıyaman’da daha 1911’den itibaren cereyan edenleri tahmin zor değil. Bu kitap işte orada yaşananları anlatıyor. Birinci bölümünde o günleri çekmek zorunda kalmış bir Süryani’nin el yazmasının, ikinci bölümünde de o günlerden hayatta kalmış tanıklarla 1982-92’de yüz yüze yapılmış görüşmelerin ağzından…

-Prof. Dr. Baskın Oran-

1915'de asker Adıyaman-Gerger Venk köyüne gider. Köydeki ağaya köylüleri götürmeye geldiğini ve herkesin köy meydanına toplanmalarını ister. Köyün ağası, köylerinin Ermeni değil Süryani köyü olduğunu ifade eder. Komutan ise, kendileri için hiç fark etmediğini belirterek; "Bizim için soğanın kabuğunun rengi önemli değil, kokusu önemlidir" der.

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2018-10-15 20:46 tarihinde yayınlandı. 2111 Defa okundu.