Adıyaman'ın Kahta ilçesine bağlı Akıncılar Beldesinde içme suyu deposu alanında Adıyaman Müzesi tarafından yapılan kazılarda su deposunun etrafında Roma dönemine ait üç mezar bulundu.
Akıncılar (Tokaris)'te Roma Mezarları Bulundu

 Adıyaman'ın Kahta ilçesine bağlı Akıncılar Beldesinde içme suyu deposu alanında Adıyaman Müzesi tarafından yapılan kazılarda su deposunun etrafında Roma dönemine ait üç mezar bulundu.

SİT alanı içerisinde bulunan Akıncılar Belediyesine ait su deposunun yetersiz olmasından dolayı yeni deponun yapım çalışması için Adıyaman Müze Müdürlüğü'nden izin talep edildi. Belediyenin başvurusu üzerine SİT alanında çalışma başlatan müze müdürlüğü ekipleri yaklaşık bir aylık kazıdan sonra dört metre derinliğinde adet düzgün kesme taşlardan yapılmış derme basit mezar ortaya çıkardı. Mezarlarda çömleklerin yanı sıra Roma dönemine ait bronz ayna, Neolitik döneme ait minyatür balta bulundu.

Akıncılar Belde Belediye Başkanı İsmet Çetinkaya, 1973'ten beri belde halkının içme suyunu barındıran 100 tonluk su deposunun artık yetersiz olmasından dolayı acil bir şekilde 500 tonluk daha modern bir deponun yapımına başlanılması için Müze Müdürlüğünün orada çalışma yapmasını talep ettiklerini, bir aylık çalışma neticesinde Roma Dönemine ait üç mezarın bulunduğunu ve deponun yapımı için gerekli izinlerin verildiğini belirtti.

Başkan Çetinkaya açıklamanın devamında ''Akıncılar Beldemizde daha önce sit alanı olan  ve sit alanı içinde içme suyu deposu bulunduğu bu deponun 50 yıl önce yapıldığı zaman içinde tahribata uğradığı su sizması ile özelliğini kaybetmiş olup aynı yerde yeni bir içme su deposu yapılması nedeniyle bu deponun yıkılma kararı alınarak ilgili makamlara başvurarak deponun müze gözetiminde yıkım kararı alınmıştır. Yapılan kazı çalışmalarında iki adet normal mezarın bulunduğu bu mezarların tarihi değeri olmadığı tespit edilmiştir. Belde halkımızın daha hijyen ve güvenli içme suyunu temin etmek için önümüzdeki günlerde içme suyu deposu yenilecektir.''  dedi

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2022-07-23 10:46 tarihinde yayınlandı. 6169 Defa okundu.